Kamu Haberleri

Öğrencilere Kamuda İş İmkanı: Sosyal Çalışma Programı Detayları Yayımlandı

Üniversite öğrencilerine yaz dönemlerinde kamuda iş sağlayacak adaylar için Sosyal Çalışma Programı başlatılacak. bu program ile öğrenciler hem sosyal projelerde çalışıp hemde günlük hesaplanmak üzere cep harçlığı kazanacaklar. 

1 ay ile 3 ay arasında değişen sürelerle uygulanacak olan program için İŞKUR bir bilgilendirme açıklaması yayımladı. Programın detayı ve başvuru koşullarına ilişkin yayımlanan bu ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz. 

ÖĞRENCİLERE KAMUDA İŞ İMKANI

Üniversite öğrencilerine yönelik başlatılan uygulama ile önlisans ve lisans bölümlerinde okuyan öğrencilere günlük 67 TL ile iş imkanı sağlanacak. Öğrenciler çalıştıkları dönemlerde ise sigortalı olarak kabul edilecekler. Sosyal Çalışma Programı adı verilen uygulama ile öğrenciler haftada en fazla 3 gün çalışabilecekler. Bir öğrenci en kısa bir ay en fazla ise 3 ay çalışacak.

Bu bağlamda; bir ayda 12 gün çalışabilecek olan bir öğrenci 808 TL kazanmış olacak. Bir yaz döneminin tamamında 42 gün çalışan bir öğrenci ise toplamda 2 bin 829 TL ücret alacak. 

ÖĞRENCİLERE SOSYAL ÇALIŞMA PROGRAMI

Türkiye İş Kurumu web sayfasından Sosyal Çalışma Programı detaylarını yayımladı. Bu uygulama kimlerin başvuru yapabileceğinden başvuru işlemlerine kadar çok sayıda merak edilen konuya dair bilgi veren kurum, öğrencile SÇP hakkında bilgilendirdi. 

İşte İŞKUR tarafından soru cevap şeklinde yapılan o bilgilendirme açıklamasının bir bölümü;

Sosyal Çalışma Programına Kimler Katılabilir?

Açıköğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri hariç olmak üzere 18 yaşını tamamlamış bütün üniversite öğrencileri bu programlara katılabilir. Ancak dersleri devam eden, zorunlu staj yapmakta olan veya başka bir işte çalışan öğrenciler bu programlardan faydalanamaz.

Sosyal Çalışma Programları Hangi Alanlarda Düzenlenecektir?

Doğa korumadan, restorasyon çalışmalarına kütüphanelerin düzeninden kamu kurumlarının daha pek çok sosyal ve kültürel faaliyetine bu programlar ile katılım sağlanabilecektir. Başvuru tarih aralığında programlar “destek verilecek işleri”, “yüklenici kurumu” ve “programın açılacağı ili” gösterecek şekilde yayınlanacaktır.

Başvuru Bilgilendirmesi

İŞKUR tarafından yayımlanan basın açıklamasında başvuru işlemlerine dair de bilgi verildi. Programların henüz açılmadığı bilgisini veren İŞKUR, programların açılmasıyla ilan sayfasından duyurulacağını bildirdi.

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir