Kamu Haberleri

Okullarda Çalışan 31 Bin 800 İşçi İşsiz Kalacak

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar 14 Haziran tarihinde kapanacak. Okulların kapanmasıyla Toplum Yararına Program ve diğer geçici statüde çalışan işçiler de işlerinden olacaklar. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba okulların kapanmasıyla işsiz kalacak vatandaşların durumları ile yazılı bir açıklamada bulundu. Okullarda işcilerin görevlerine 2 aylık süre içinde devam etmesini isteyen Veli Ağbaba’nın konuya dair değerlendirmeleri şu şekilde,

31 BİN 800 İŞÇİ İŞSİZ KALACAK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba işçilerin çalışmalarının sonlandırılması konusunda yapmış olduğu açıklamasında, 2018 yılında uygulanan kararı hatırlattı. Bu kararda işçilerin yaz döneminde çalıştığı ve mağdur olmadıkları ifade edildi. 

Ancak 2019 yılı bu kararın açıklanmadığını dile getiren Veli Ağbaba, mevzuatta yer alan eski kararın uygulanmasının işçileri mağdur edeceğini ifade etti.

”Karar uygulanırsa 32 bine yakın işçi 2 ay boyunca işsiz kalacak. Bu sürede kiralarını ödeyemeyecekler, faturalarını ödeyemeyecekler. Bu vatandaşlarımızın o 2 aylık periyotta başka bir iş bulamayacağı da aşikardır. 32 bin işçimiz, 2 ay boyunca işsiz kalacak ve işe başlayacakları 15 Ağustos tarihini bekleyecek. Ekonomi bu durumday ken, enflasyon her geçen gün daha da yükselirken bu işçileri işten çıkarmak, ‘Bugün git, 2 ay sonra gel.’ demek sosyal devlet ilkesiyle bağdaşmamaktadır.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir