Kamu Haberleri

Polis Alımlarında KPSS Şartı 55, 60 Puan Seviyesine Düşürülür Mü?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu geçtiğimiz hafta içerisinde TGRT’de bir canlı yayına katılmış ve gündemin en merak edilen sorularını yanıtlamıştı. 

Siyaset, ekonomi, terör, sınır güvenliği gibi temel konuların yanı sıra İçişleri Bakanlığı ve bağlı kurumlarına personel alımları konusuna da değinen Bakan Soylu, Polis alımı başta olmak üzere önemli açıklamalarda bulunmuştu. 

POLİS ALIMLARINDA KPSS ŞARTI DEĞİŞİR Mİ?

Polis alımlarında halen uygulamada olan düzenlemeye göre ilanlara başvuru yapabilmek için KPSS’den belirli bir puana sahip olma şartı var. 

Bu şarta göre önlisans mezunu adayların en az 70 KPSS puanına sahip olmaları istenirken lisans mezunu adayların ise 60 KPSS puanına sahip olması isteniyor. Adaylar ise bu şartların esnetilmesi için önemli etkinlikler düzenliyorlar. 

Özellikle önlisasn mezunu adaylar KPSS şartının kendileri için 60’a düşürülmesini talep ederken lisans mezunları da kendileri için 55 KPSS polislik başvurusu yapılmasını talep ediyorlar. 

Bakan Soylu Ne Demişti?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu adayların KPSS puan şartının düşürülme taleplerine yanıt vermiş ve şu açıklamalarda bulunmuştu.

“Oraya bir puan koymanız lazım. Koyacağınız puanı daha düşük koyarsanız daha fazla girecek. Bu defa da bizim eleme konusunda harcadığımız zaman ve zaman dilimimiz artacak. Bizi herkesin anlayışla karşılamasını istiyoruz. Biz 4 ayda polis yapıyoruz şuan. Neden ihtiyacımız var çünkü. FETÖ’den 50 bin polisi ihraç ettik. Ve Bizim bunu doldurmamız lazım. Bizim zamana ihtiyacımız var. KPSS Puanını 60-65’e düşürebiliriz. Yani şu doğru bir yaklaşım değil, hiç bir zaman da bu yaklaşımı savunma. KPSS’den 70 puan alan daha iyi polislik yapar. Böyle bir iddiayı da ortaya koymadık.”

KPSS ŞARTI DEĞİŞİR Mİ?

Polis alımlarına başvurular için adaylardan gelen talepler doğrultusunda artın değişip değişmeyeceği konusunda düzenleme olma ihtimali henüz net değil. Zira Bakan Soylu bu konuda kapıyı tam kapatmamış ve değişiklik olabileceğini söylemişti. Ancak KPSS puan şartının değişmesiyle polis alım ilanlarına başvuru sayısının artması ve sürecin etkilenmesi bu değişiklik için en büyük engel gibi.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir