Kamu Haberleri

Polis, Memur, Asker, Kamu Personeli Alımlarında Yaş Şartı Mağduriyeti

Kamuya personel alımı konusunda adayların en çok sorun yaşadığı şartların başında yaş şartı geliyor. 

Milyonlarca kişinin katıldığı Kamu Personeli Seçme Sınavı puanına göre yapılan alımlar başta olmak üzere tüm memur alım ilanlarında adaylardan belli bir yaşın altında olmaları talep ediliyor. 

KPSS’ye girişte aranmayan yaş şartı, memur alımlarında talep edilmesi adaylarda mağduriyet oluşturuyor.

KAMUYA PERSONEL ALIMLARINDA YAŞ ŞARTI

Kamu kurumlarına memur alımlarında yaş şartı her kurum için aynı olmuyor. Bazı kurumlar yaş şartını 35 olarak belirlesede bazı memur alımlarında bu şart 30 olabiliyor. Askeri personel alım ilanlarında yaş şartı ise 28 ile 25 yaş seviyesine kadar inebiliyor. 

2019 yılında yayımlanması beklenen memur alım ilanlarında;

Adalet Bakanlığı memur alım ilanlarında yaş şartı 35 olarak belirleniyor. Adayların 35 yaşından küçük olmalarını talep eden Bakanlık İnfaz Koruma Memuru kadrosu için ise bu şartı 30 olarak belirledi. 

Polis alımlarında da sık sık gündeme gelen yaş şartı sorununda adayların 32 yaş talebi vardı. Bu konuda önemli sosyal medya çalışmaları yapan adaylar seslerini Bakan Soylu’ya duyurdular. Ancak Süleyman Soylu yaş şartı konusunda esneme olmayacağını söyledi. 

Bekçi alımlarında talep edilen 31 yaş şartı da ilana başvuru döneminde tepki çekmişti. Yaş şartının en az 35 olmasını isteyen adayların bu talebi geri çevrilmişti. 

Askeri kurumlara sözleşmeli er, uzman çavuş, uzman erbaş, subay alımlarında talep edilen yaş şartı 25, 28 ve 30 olarak değişiyor. Bu konuda da özellikle terhis süresi ile yaş arasında kurulan bağlantı adayların tepkisine neden oluyor. Adaylar bu tür konularda düzenleme talep ediyorlar.

Bu alımların dışında genel kadrolu memur veya sözleşmeli personel alım ilanlarında da adayların yaş konusunda talepleri oluyor. Yaş şartının esnetilmesini isteyen adaylar 35 yaş sınırının kaldırılmasını istiyor. 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Kamuya yapılan memur alımlarında yaş sınırı ne olmalı?

Bu konuda hangi düzenlemeler yapılabilir?

Görüşlerinizi taleplerinizi haberimizin altına üye olmadan yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Kamuilanlari.comÖZEL HABER

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir