Kamu Haberleri

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Sağlık Çalışanlarına Yıpranma Payı Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanları ile biraraya geldiği etlinlik kapsamında sağlık çalışanlarının çalışma şartları ile emeklilik şartlarına dair atılan adımları değerlendirdi. 

Bu kapsamda sağlık çalışanları için yapılan düzenlemeleri ve yapılacak iyileştirmeler hakkında bilgi veren Bakan Fahrettin Koca’nın açıklamalarının detaylarını sizlerle paylaşıyoruz. 

SAĞLIK BAKANI KOCA’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Konuşmasının başında sağlık çalışanlarının mağduriyetlerine dair açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yapmış olduğu açıklamasında özellikle emekli maaşları ile ilgili atılan adımları değerlendirdi. Bu konuda 2018 yılının Ağustos döneminde yapılan düzenlemeye dair bilgi veren Bakan Koca şu ifadeleri kullandı.

“Hekimlerimiz geçim sıkıntısı nedeniyle emekli olmaktan korkar durumda idiler. Yeni yasama dönemimizin ilk icraatı hekim emekli maaşlarında iyileştirme ile sağlık personelinin fiili hizmet zammı oldu. Geçtiğimiz 3 Ağustos’ta yürürlüğe giren kanun değişikliği ile çok önemli bir adım atıldı.”

Yıpranma Payı Açıklaması

Sağlık Bakanı Koca, sağlık çalışanları ile biraraya geldiği konuşmasında ayrıca sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesine dair de açıklamalarda bulundu. Bu kapsamda 6 yıl çalışan bir sağlık çalışanının 1 yıl fazla çalışmış olacağını ifade eden Bakan Koca şu ifadeleri kullandı. 

”Bu yılbaşından itibaren hekim emekli maaşlarında ek ödeme yapılarak artış sağlanmış oldu. Sağlık personelinin fili hizmet zammı veya genel bilinen adıyla yıpranma payı, uzun süredir sağlık çalışanlarımızın merakla bekledikleri bir husustu. Bundan böyle, sağlık personelimiz her 6 yılda bir yıl fazla çalışmış sayılacaktır. 30 yıl hizmet veren bir sağlık personeli 35 yıl çalışmış gibi emeklilik haklarından faydalanabilecektir. Ayrıca fiili hizmet zammının yarısı kadar yaş haddinde de azalma olacak, yani erken emeklilik fırsatı doğacaktır”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir