Kamu Haberleri

Sağlık Bakanlığı 2019 Yılı Sözleşmeli Personel Alımları İçin Mülakat Sürprizi

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından “Sözleşmeli Sağlık Personeli Yerleştirme İle Sözlü Sınav Usul ve Esasları” yayımlandı. 

Yayımlanan bu düzenlemede, Sağlık Bakanlığı personel alımlarında uygulanacak esaslar yer aldı. Bu çerçevede 2019 yılı sözleşmeli personel alımlarında mülakat sistemi olabilecek. 

2019 SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONELİ ALIMLARINDA MÜLAKAT

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nca yayımlanan “Sözleşmeli Sağlık Personeli Yerleştirme İle Sözlü Sınav Usul ve Esasları” ne anlama geliyor?

“Sözleşmeli Sağlık Personeli Yerleştirme İle Sözlü Sınav Usul ve Esasları” Sağlık Bakanlığı’nın sözlü sınavla personel alımını düzenliyor. Bu düzenleme kapsamında Sağlık Bakanlığına doğrudan KPSS puanı veya KPSS sonrasında sözlü sınavla personel alım yetkisi veriliyor. İlgili düzenleme esaslarına göre; bakanlık personel alımlarında talep ederse KPSS’den en yüksek puan alan 3 katı adayı sözlü sınav için çağırabilecek. Ancak bu tamamen bu şekilde olacağı anlamına gelmiyor. Sağlık Bakanlığı atamaları mülakatsız KPSS puan sıralaması esasına göre de yapabilecek.

Sağlık Bakanlığı’nca yayımlanan düzenlemenin tam metnini haberimizin altında yer alan bağlantı üzerinden görüntüleyebilirsiniz. 

İlgili Düzenleme Kararı

Başvuru duyurusu

MADDE 7- (I) Sözlü sınava katılma şartlan, başvuru tarihi ve yeri, KPSS taban puanı ve türü, hangi alandan kaç sözleşmeli personelin alınacağı, pozisyon sayısı, unvan ve branşı, sınava girebileceklerin sayısı, sınavın yeri ve zamanı, içeriği, değerlendirme yöntemi, başvuruda ve atamada istenecek belgeler ile gerekli görülen diğer hususlar Merkez Sınav Komisyonunca belirlenir ve Genel Müdürlük internet adresinde duyurulur.

Başvuru şartları

MADDE 8- (1) Adayların sözlü sınava son başvuru tarihi itibariyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde sayılan genel şartlara sahip olması gerekir.

(2) Adayların sözlü sınava son başvuru tarihi itibariyle mezun olmuş ve geçerli KPSS puanına sahip olması gerekir.

(3) Bakanlık gerek görmesi halinde mesleki tecrübe, sertifika ve yaş başta olmak üzere özel şart belirleyebilir.

Sözlü sınav ve puanı

MADDE 9- ( 1) KPSS puanı esas alınarak, Bakanlıkça ilan edilen toplam pozisyon sayısının en az üç katı kadar aday sözlü sınava çağrılır. Son sıradaki aday ile eşit puana sahip adayların tamamı sözlü sınava çainlır.

(2) Sözlü sınava girme hakkı kazananlar, sözlü sınavın yapılacağı yer ve tarih Genel Müdürlük internet adresinde ilan edilmek suretiyle duyurulur.

(3) Sözlü sınavda adaylar; bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü, iletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti ile mesleki bilgileri yönüyle değerlendirilir.

(4) Değerlendirmeler, yüz tam puan üzerinden yapılır ve her üyenin vermiş olduğu puanların aritmetik ortalaması alınarak adayın sözlü sınav puanı tespit edilir.

(5) Sözlü sınav puanları, iki yılı aşmamak suretiyle bir sonraki sınava kadar geçerlidir. Bu dönem içinde alım yapılması halinde KPSS puanı ile bu sözlü sınav puanının aritmetik ortalaması esas alınarak yerleştirme yapılır.

İlgili Kararın Tam Metni için TIKLAYINIZ

Kamu Haberlerinden Haberdar Olmak için

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir