Kamu Haberleri

Sağlık Bakanlığı’nın 51 Bin Personel Talebine Maliye Engeli İddiası

Sağlık Bakanlığı’nın 2019 yılı içerisinde sağlık personeli ataması talebine dair yeni bir iddia ortaya atıldı. TBMM’den elde edildiği iddia edilen bilgilere göre, Sağlık Bakanlığı’nın 2019 yılı için 51 bin personel talebinde bulunduğu ancak bu talebin Maliye ve Hazine Bakanlığı’ndan onay bulmadığı iddia edildi. 

Bakanlığın bu karar doğrultusunda 2019 yılında 25 bin atama ile 2018 yılından kalan 6 bin 500 atamayı yapacağı ve toplam 31 bin 500 sağlık personeli alacağı öne sürüldü. 

Sağlık Bakanlığı’nın personel alımlarında dair ortaya atılan iddialar şu şekilde,

SAĞLIK BAKANLIĞI 2019 YILI ATAMALARI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu personel alım açıklamasında bu yıl sonuna kadar acil tıp teknisyeni, veri analizi yapan işletmen, ambulans şoförü, yardımcı klinik elemanı gibi alanlarda hizmet yapacak 6 bin 500 kişinin alınacağını ve 2019 yılında da pratisyen hekim, uzman hekim, diş hekimi ve eczacı olmak üzere yaklaşık 25 bin sağlık personeli alıncağını duyurmuştu.

Sağlık personeli ataması konusunda ise yeni açılacak olan şehir hastaneleri ön plana çıkarılarak bazı kadrolarda ciddi sıkıntılar yaşanabileceği ifade ediliyor. Bu kadrolarda oluşan yığılmalarında erimesi için atama yapılması gerektiğini ifade eden adaylar atama sayısnın artırılması talebinde bulundular. Sağlık Bakanlığı personel alımlarına ilişkin son gelişmeler böyle olurken TBMM’ye yakın kaynakları olduğu bilinen Gazeteci Murat Polat konuyu köşe yazısına taşıdı. İşte yazının bir kısmı;

Maliye Bakanlığı 51 Bin Kadroya İzin Vermemiş

”Sağlık personeli atama bekliyor Sağlık bakanı Fahrettin Koca, aldığım duyumlara göre Maliye bakanlığından 51 bin kadro talebinde bulunmuş. Ancak Maliye bakanlığı ise 2019 yılı için 25 bin kadro verdi bakanlığa. Sağlık bakanı Fahrettin Koca, Maliye bakanlığın dan kadro almak için temaslarını sürdürüyor.”

Yazının devamında adayların atama talepleri dile getirilirken şu ifadeler kullanıldı.

”Yaklaşık 250 bin civarın da sağlık personeli atanamayıp boşta geziyor. Atanamayan sağlıkçılar Sağlık bakanı Fahrettin Koca’dan kadro sayısının artırılmasını istiyor. Sağlık bakanı Fahrettin Koca’nın sağlık personeli için 51 bin kadro Maliye bakanlığından istediği ancak bu güne kadar 25 bin kadro verildiği öğrenildi.”

Atama haberlerinden sürekli haberdar olmak için bizleri takip edin.

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Twitter Sayfamız için TIKLAYINIZ

Haber Kaynağı: Kamuilanları.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir