Kamu Haberleri

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı ve Yığılan Mezun Sayısına Dair Soru Önergesi

Sağlık Bakanlığı bünyesine gerçekleştirilecek olan sağlık personeli alımları ve bazı sağlık bölümlerinde oluşan yığılan mezun sayısına dair bir soru önergesi verildi.

TBMM Başkanlığı’na sunulan soru önergesine dair detayları sizlere aktarıyoruz.

SAĞLIK ATAMALARINA İLİŞKİN SORU ÖNERGESİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’ye sunmuş olduğu soru önergesinde 4 yıl Sağlık Meslek Lisesi, Tıbbi Sekreterlik ve 2 yıl Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Tibbi Dokümantasyon ve Sekreterlik programında öğrenim gören ve bu bölümlerden mezun olanlarının sayısını 130 bine ulaştığını vurguladı.

Konuya ilişkin gerekçesinin devamında sağlık alanında; Anatomi, Fizyoloji, Tıbbi Terminoloji, Hastalıklar Bilgisi gibi birçok dersin eğitimini almış ve staj uygulaması ile mesleğe ön adım atmış sağlık personelleri bulunduğunu ifade eden CHP’li Verkil Gürer şu ifadeleri kullandı. 

”Ancak taşeron ya da bir aylık sertifika kursları ile bu kişilerin yerine mesleğini elinden alan ve kriterlere uymayan personeller nedeniyle diplomalı sağlıkçılar mağdur olmaktadır. Aldıkları yüksek KPSS puanlarına rağmen bu kişiler atanamamaktadır.”

Sağlık alanında oluşan bu durumu adaletsizlik olarak nitelendiren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer soru önergesinde yaşanan olaylara dair adım atılıp atılmayacağı sorusunu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yöneltti. 

YIĞILMAYI ÖNLEYECEK ÇALIŞMANIZ VAR MIDIR?

Bu adaletsizlik en başta Tıbbi Sekreterlik mesleğine ömrünün en güzel yıllarını veren 130.000 Tıbbi Sekreterin emeğinin karşılıksız kalmasının yanında yerlerine alınan insanların bu mesleğin tam eğitimini almadıkları için tıbbi kayıt hatalarıyla birlikte sağlıkta şiddet olaylarının artmasına yol açmıştır.

1. Bu kişilerin mağduriyetlerinin son bulması adına, 2019 yılı içerisinde alınacak Sağlık Personeli kapsamında bu bölümlerde oluşan mezun sayısındaki yığılmayı önleyecek çalışmalarınız var mıdır?

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir