Kamu Haberleri

SGK’nın Unutulan Desteği: Eş, Çocuk, Anne veya Babalar Devletten Alacak Paranız Olabilir

Devlet çeşitli durumlarda olan vatandaşlara maddi olanaklar sağlıyor. Bu olanaklar ile vatandaşların içlerinde bulundukları zor durumdan kurtulmaları ve mağdur olmamaları amaçlanıyor. 

Ancak devlet tarafından çeşitli kurumlar aracılığıyla sağlanan bu destekler çok fazla bilinmiyor. Öyle ki bu desteklerin önemli bir kısmı ilgili kurumların hesaplarında kalıyor. 

Devlet tarafından bilinmeyen desteklerden bir tanesi de Cenaze Ödeneği. Dul, yetim, anne ve babalara ödenen bu destek detaylarını sizler için araştırdık.

DEVLETİN BİLİNMEYEN DESTEĞİ

Devlet tarafından sağlanan Cenaze Ödeneği, halk arasında cenaze yardımı olarak biliniyor. Bu yardım, sigortalı olarak çalışan ya da emekli olmuş bir vatandaşın vefat etmesi durumunda akrabalarına veriliyor. Bu yardımda dikkat çeken nokta ise bu yardımın fazla bilinmemesinden dolayı Cenaze Ödeneği çoğu zaman başka gerçek ve tüzel kişiler ya da belediyeler tarafından alınıyor. 

Peki Kimler Bu Ödeneği Alabilir?

Cenaze ödeneğinin alınabilmesi için sağlanması gereken bazı koşullar bulunuyor. Bu koşullardan en önemlisi vefat eden kişinin kendisi için en az 360 gün yani bir yıl civarında sigorta primi ödemiş olması gerekiyor. 

Ayrıca bu yardım çalışan, çalışmayan ve emekli vatandaşların hak sahiplerine de sağlandığından ölme döneminde sigortalı olmak şartı aranmıyor. 

Hak Sahipleri Kimlerdir?

SGK tarafından sağlanan bu destek öncelikle vefat eden kişinin eşine ödenir. Eğer eşi yoksa ödeme çocuklarına yapılır. Eğer ölen kişinin eşi ve çocukları yoksa ödeme anne ve babaya ardından kardeşlere yapılır. 

Ne Kadar Ödeme Yapılır?

Cenaze Ödeneği almak isteyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuruda bulunurlar. Başvuru sonrası hal sahiplerine 716 TL’lik ödeme yapılır. Cenaze ödeneğini almak için ise 5 yıl içinde başvuru yapılmalı.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir