Kamu Haberleri

Sözleşmeli Erbaşların Sorunların TBMM Gündemine Geldi

İYİ Parti Denizli Miletvekili Yasin Öztürk, TBMM Genel Kurulu’nda yapmış olduğu konuşmasında profesyonel ordu, sözleşmeli erbaşların sorunları ve sözleşmeli erbaş alımları konusuna değindi. 

SÖZLEŞMELİ ERBAŞLARIN ÖZLÜK HAKLARI

Profesyonel orduya geçiş sürecinin konuşulduğu ve askerlik süresi ile ilgili düzenleme çalışmalarının yapıldığı şu günlerde sözleşmeli erlerin özlük hakları gündeme geldi. Denizli Miletvekili Yasin Öztürk yapmış olduğu bir konuşma ile sözleşmeli erlerin mağduriyet yaşadıkları konular olduğunu ve bu konularda adım atılması gerektiğini ifade etti. 

Bu kapsamda sözleşmeli er alımı konusu kapsamında da açıklamalarda bulunan İYİ Parti Denizli Miletvekili Yasin Öztürk’ün konuşması şu şekilde,

”2011 yılındaki uygulamada konulan ve profesyonel askerliğe geçişin başlangıcı olarak görülen bu uygulamadan yeteri kadar faydalanılamamasının nedeni çalışma şartları ve özlük haklarındaki yetersizliklerdir. Doksan günden fazla rapor alsalar ilişikleri kesiliyor. Sözleşmeli erbaş ve erliğe başvuru sayısının yetersiz olması, süresi dolduğunda sözleşmelerinin yenilenememesi, sözleşmeli erliğe başlayan birçok kişinin görev süresi dolmadan bırakmalarının veya bırakmak istemelerinin sebepleri söz konusu çalışma şartlarıdır. Bu nedenle askerî birliklerde anında profesyonel personel sayısında düşüş olmakta ve hudut birliklerinde güvenlik zafiyeti oluştuğu değerlendirilmektedir. Hâlbuki geçtiğimiz yıl, Millî Savunma Bakanı Sayın Hulusi Akar, profesyonel askerliğe geçişin hız kazandığına dikkat çekerek 2020 yılından itibaren Jandarmanın yükümlü er alımı yapmayacağını ifade etmişti. Bu demek oluyor ki ilerleyen dönemde sözleşmeli er sistemini daha da yaygınlaştırmak istediğimiz askerî bir politika güdüyoruz.”
 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.