Kamu Haberleri

Sözleşmeli Öğretmenler Yerel Seçimlerden Önce Kadroya Alınsın

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Kırıkkale’de katılmış olduğu bazı etkinlik kapsamında sözleşmeli öğretmenlerin durumlarına dair açıklamalarda bulundu. 

Sözleşmeli öğretmenlerin durumları ile ilgili hükümetin adım atması gerektiğini ifade eden Talip Geylan kadro talebini yineledi. 

SEÇİMLER ÖNCESİNDE KADRO MÜJDESİ GELSİN

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan konuşmasında sözleşmeli öğretmenlik alımlarının geçmişine ve o dönemlerde bu konuda atılan adımları değerlendirdi. 

2011 yılında AK Parti hükümeti tarafından sözleşmeli personellerin kadroya alındığını ifade eden Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan buna benzer bir uygulamanın yeninden ve seçim öncesinde yapılmasını istedi.

“230 bin civarında 4/B’li çalışanı kadroya geçirdiler. Kadroya alınan sözleşmelilerin 68 bini öğretmendi. Buna rağmen Hükümet 2016 yılında bir KHK ile sözleşmeli öğretmenliği hem de bu kez mülakat sistemi ile birlikte geri getirdi. Talebimiz; 2011 yılı seçimleri öncesinde yapıldığı gibi, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde de tüm sözleşmelilerin kadroya alınmasıdır”

TAYİN HAKLARI YOK

Talip Geylan konuşmasında sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu tayin haklarının olmadığını ifade ettiği konuşmasında yaşanan zorlukları dile getirdi.

“Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumundan tayin hakları dahi yok. Birçok öğretmen eşinden, çocuğundan ayrı yaşamaktadır. Bilindiği gibi 23 Ocak tarihinde Türk Eğitim-Sen olarak Ankara’da sözleşmeli öğretmenler ile birlikte eylem yapmıştık. Bu eyleme kalabalık şekilde sözleşmeli öğretmen aileleri katılmış, tayin hakkı talep etmişti.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir