Kamu Haberleri

Staj Yapan Öğrencilere 548 TL Aylık Maaş

Meslek eğitim alan öğrencilerin belirli bir süre staj yapmalar gerekiyor. Bu öğrencilere pratik iş başı eğitimleri kapsamında ise maaş alıyorlar. Asgari ücrete bağlı olarak değişen stajyer maaşları ise 2019 asgari ücretin artmasıyla yükseldi.

Kamuilanlari.com olarak stajyerlere ödenen maaş tutarlarını sizlere aktarıyoruz.

STAJYERLERE AYDA 548 TL MAAŞ

Öğrencilere yani stajyerlere ödenen maaş tutarı asgari ücretin yüzde 30’u olarak uygulanıyor. Yani 2019 yılında staj yapacak olan bir öğrenciye 2 bin 20 TL’nin yüzde 30’u kadar maaş ödenecek. Bu tutar ise 548 TL’ye denk geliyor. Stajyerlere ödenen bu ücrete devlet de katkı sağlıyor. Devlet katkısı tutarı; ödenebilecek en az ücretin; 20’den az personel çalıştıran işletmeler için 3’te 2’si, 20 ve üzerinde personel çalıştıran işletmeler için 3’te 1’i tutarında oluyor.

Aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere, staj yaptıkları kurum tarafından yapılan bu ödemeler ve bu ödeme tutarlarında ki artışlar düzenlenecek sözleşme ile tespit ediliyor. Aday çırak, çırak ve öğrencilere ödenecek ücretler her türlü vergiden müstesna tutuluyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.