Kamu Haberleri

Süleyman Soylu’dan Polis Alımlarında 32 Yaş, 60 KPSS ve Renk Körlüğü Taleplerine Açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katılmış olduğu bir televizyon programı kapsamında gündemin en merak edilen konuları hakkında açıklamalarda bulundu.

Bu kapsamda kamu gündemine de değinen Bakan Süleyman Soylu on binlerce adayın merak ettiği Polis Alımları noktasında adaylardan gelen talepleri ve istekleri değerlendirdi. 

POLİS ALIMLARINDA YAŞ, KPSS VE RENK KÖRLÜĞÜ ŞARTLARI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı program kapsamında adayların polis alımlarında dile getirdikleri sorunları değerlendirdi. 

Adayların KPSS şartının 70 puandan 65 veya 60’a düşürülme talebi, yaş şartının 32 olma talebi ve renk körlüğü engelinin kaldırılması talebini değerlendiren Bakan Süleyman Soylu bu konulara dair net açıklamalarda bulundu. 

Yaş Konusuna Dair Açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kendisine sorulan ‘Polis alımlarında yaş sınırının 32 yaşa yükseltilme ihtimali var mı?’ sorusuna şu yanıtı verdi. 

”Ben bu konuda bir söz verdim. Bu sözümüde yerine getirdim. 31 Aralık’tı bunu 1 Ocak’a çıkarırmısın? Evet 1 Ocak olabilir, bu konuda mağduriyetler yaşanıyor, bir dönem kaybı oluyor. Bunun için kanun değiştirdik” ifadelerini kullandı. 

Bu konuda yapmış olduğu açıklamalarında Bekçi alımlarından örenek veren Bakan Soylu, 8 bin Bekçi alımı için 280 bin başvuru olduğunu söyleyerek yaş şartının esnetilmesi durumunda başvuru sayısının artacağını ve alım sürecinin çok etkileneceği vurgusunda bulundu. 

KPSS Konusuna Dair Açıklama

Polis alımlarında 70 KPSS puan şartının 60 KPSS’ye veya 60 KPSS’ye düşürülmesi konusunda dile getirilen talepleri değerlendiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yine başvuru sayısına değindi. 

“Oraya bir puan koymanız lazım. Koyacağınız puanı daha düşük koyarsanız daha fazla girecek. Bu defa da bizim eleme konusunda harcadığımız zaman ve zaman dilimimiz artacak. Bizi herkesin anlayışla karşılamasını istiyoruz. Biz 4 ayda polis yapıyoruz şuan. Neden ihtiyacımız var çünkü. FETÖ’den 50 bin polisi ihraç ettik. Ve Bizim bunu doldurmamız lazım. Bizim zamana ihtiyacımız var. KPSS Puanını 60-65’e düşürebiliriz. Yani şu doğru bir yaklaşım değil, hiç bir zaman da bu yaklaşımı savunma. KPSS’den 70 puan alan daha iyi polislik yapar. Böyle bir iddiayı da ortaya koymadık.”

Renk Körlüğü Konusuna Dair Açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kendisine yöneltilen Polis alımlarında renk körlüğü engeline dair bir düzenleme olup olmayacağı yönündeki soruya, dünyada bu sorun için uygulanan düzenlemeler konusunda kapsamlı araştırma talimatını verdiğini ifade etti. Bu konuya çalışıldığını ifade eden İçişleri Bakan Soylu çalışmaların tamamlanmasının ardından ne durumda olunacağına bakılacağını söyledi.

Kamuilanlari.com 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir