Kamu Haberleri

Taşeron İşçi Maaşlarına 2020 Zammı,Enflasyon ve Refah Payı

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kadrolu taşeron işçilerin maaşlarına zam konusu merak ediliyor. 

Son gerçekleştirilen toplu iş sözleşmesinde taşeron işçilerin maaş durumlarının 2020 yılında ele alınacağı bildirimişti. Bu durumda 2019 yılında sadece yüzde 4 zam oranında kalan taşeron işçiler umutlarını 2020 yılına çevirdiler.

Peki 2020 yılında taşeron işçilerin maaşlarına ne kadar zam yapılacak? Kamuilanlari.com olarak bu soruyu haberimizde değerlendiriyoruz. 

TAŞERON İŞÇİLERİN MAAŞ ZAMMI İÇİN OLASI ORANLAR

Taşeron işçilerin maaşlarına yapılması beklenen zam tutarı konusunda henüz net bir gelişme olmamasına rağmen oranlar konuşulmaya başlandı. 

Özellikle kamuda çalışan taşeron işçilerin, kadroya alınmalarından sonra sadece yüzde 4 oranlarında zam almaları bu konunun önemini artırdı. Zira enflasyon oranının yüzde 20’lerin olduğu dönemde asgari ücrete yüzde 26 zam yapılmış ancak taşeron işçi maaşları yüzde 4 artmıştı. 

O dönem taşeron işçllerin maaşlarına yapılan bu zam nedeniyle çoğu işçinin maaşı asgari ücretin gerisinde kalmış bunun için Çalışma Bakanlığı düzenleme yapmıştı.

Tüm Bu Bilgilerin Işığında;

Merak edilen konu başlığı taşeron işçilerin maaş zammı oranları. Burada öne çıkan rakamlar ise geçtiğimiz aylarda yapılan kamu işçilerinin zam oranları, memurlara sağlanan zam oranları, enflasyon rakamları. Bu konuda yapılacak olan değerlendirmeler sonrasında masada olan zam oranları şöyle gözüyor. 

Bir yıl için Yüzde 12 Zam: Kadrolu kamu işçilerine verilen zam oranı (yüzde 8 + yüzde 4) masada olan bir ihtimal

Yüzde 13.96 Zam: Merkez Bankası’nın enflasyon beklentisi gerçekleşirse 2020 yılı bu orana paralel bir zam konuşulabilir.

Yüzde 15 Zam: Enflasyon oranlarının olmasının beklendiği seviye. İşçilere yüzde 8 + yüzde 7 gibi oranlarda zam yapılabilir.

Yüzde 20 Zam: İşçilerin uzun süredir zam almaması nedeniytle enflasyon tutarı + refah  payı zam olarak verilebilir. 

Kamuilanlari.com – ÖZEL Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir