Kamu Haberleri

Taşeron İşçi Maaşlarına Zam İçin 635 TL, Enflasyon Oranı ve Masadaki Diğer Rakamlar

Taşeron işçilerin maaşlarına zam meselesi halen gündemde ki yerini koruyor. Kurumların böyle bir yükümlülüklerinin olmaması yüzde 4’lük zammın yetersiz olması, bu konuda düzenleme yapılması ihtiyacını doğurdu. 

İşçilerin maaşlarının yüksek enflasyon karşısına erimemesi adına bazı belediyeler bu konuda emsal niteliğinde kararlar aldılar ve önemli oranlarda zam yaptılar. Ancak bazı kurumlar yüzde 4’lük zammın ötesine geçmediler. 

Peki enflayson rakamları yüzde 20’lerde iken taşeron işçi maaşları için öne çıkan rakamlar neler?

Bu konuda örnek oluşturan belediyelerin aldığı kararlar?

Masada ki diğer taşeron işçi maaşlarına zam önerileri? 

Kamuilanlari.com olarak tüm bu soruların yanıtlarını sizlere paylaşıyoruz. 

TAŞERON İŞÇİ MAAŞLARI İÇİN MASADA YER ALAN ÖNERİLER

Taşeron işçi maaşları konusunda seçimlerden hemen önce 1 Mart tarihi itibariyle uygulamaya konulan bazı uygulamalar var. Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Körfez Belediyesi önemli adımlar attılar. 

635 TL Zam

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerden hemen önce ele yaptığı düzenlemesinde taşeron işçi ve belediye çalışanlarına günlük 21 TL aylık ise 635 TL zam yaptığını duyurmuştu. Bu karara paralel oranda Antalya Büyükşehir Belediyesi de bu yönde bir karar almıştı. Kocaeli Körfez Belediyesi de bünyesinde çalışan işçileri memnun eden zam kararını bu doğrultuda almıştı.

Taşeron Maaşlarında İlk

Alınan bu kararlara benzer ama farklı bir kararda  Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Anfa Genel Müdürlüğü tarafından alındı. Bu kararda taşerondan kadroya alınan işçilerin maaşları kurumda kadrolu işçi olarak çalışanların maaşlarına eşitlendi. 

Enflasyon Oranında Zam

Taşerondan kadroya alınan taşeron işçiler ile belediye bünyesinde çalışan belediye personellerinin maaşlarına zam konusunda bir diğer öneri ise enflasyon oranında zam. Enflasyon oranının yüzde 20 seviyesinde olması bazı belediyelerin bu oranda zam kararı almasına neden oldu. 

Kamuilanlari.com – ÖZEL Haber (AKTİF LİNK BAĞLANTISI OLMADAN ALINTILANAMAZ)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir