Kamu Haberleri

Taşeron İşçiler İçin Enflasyon Zammı Konusu Bayramdan Sonra Gündeme Gelir Mi?

Devlet kurumlarında kadroya alınan taşeron işçilerin maaşlarına Ocak ayı itibariyle sadece yüzde 4 oranında bir zam yapıldı. Bu zam miktarı ile 2018’de asgari ücret ile çalışan çoğu işçinin maaşı, 2020 TL’nin altında kaldı. 

Bunun için ek düzenleme yapıldı ve bu işçilerin maaşları asgari ücret seviyesine yükseltildi. Taşeron işçi maaşlarında yaşanan zam sorunu ise kurumların inisiyatifinde. 

Ancak bazı belediye başkanlıklarının dışında bu konuya ilişkin henüz net bir adım atılmadı. Peki bundan sonraki süreçte bu konuya dair bir adım atılır mı? Kamuilanlari.com olarak değerlendiriyoruz.

TAŞERON İŞÇİLERİN ZAM KONUSU HALA ÇÖZÜLMEDİ

Nisan ayı ile Mayıs ayının başında bazı belediye başkanlıkları almış oldukları kararlar ile taşeron işçi maaşlarına en az enflasyon oranında zam yapacaklarını duyurmuşlardı. Bu kararlara Ankara’da bulunan ANFA gibi kurumlarda katılmış ve taşeron işçilerin maaşlarını kadrolu işçilerin maaşları ile aynı seviyeye çıkaracaklarını açıklamışlardı. 

Belediye başkanlıklarının atmış olduğu bu kararlara benzer adımlar kamu kurumlarından gelmedi. Bu konuda yüzde 4’lük zammın dışında atmayan kurumlarda ki işçiler ise Toplu İş Sözleşmeli ile bu sorunun giderilmesini umuyorlar. 

Bayramdan Sonra Ele Alınır Mı?

Bu konuda işçi sendikaları çalışmalarını devam ettiriyor. Ayrıca AK Parti kanadından da bazı açıklamalar geldi. Haksızlıkların olduğunun işaret edildiği bu açıklamalarda konuya dair adımlar atılacağı bilgisi verildi. Ancak bayramdan sonraki süreçte askerlik, torba yasa gibi konuların ele alınacak olması ve sonrasında seçim sürecinin yaklaşması konunun yine uzamasına neden olabilir.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir