Kamu Haberleri

Taşeron İşçilere Asgari Ücret Zammı ve Toplu İş Sözleşmesi

4/D’li olarak kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron işçi olarak çalışan taşeron işçilerin çözüm bekledikleri bazı konular bulunuyor. 

Hükümetten somut adımların beklendiği bu sorunların başında ise taşeron işçilerin tamamı için Toplu İş Sözleşmesi, enflasyon oranında zam oranı ve belediyelerde çalışan işçilerin kadroya alınması. 

Bu konu başlıkları ile ilgil yaşanan son gelişmeleri sizlere detayları ile aktarıyoruz. 

ASGARİ ÜCRETE YAPILAN ZAM ORANINDA ZAM TALEBİ

2019 yılı başında asgari ücret miktarına yüzde 26 oranında bir zam yapılmıştı. Bu zam miktarı ile 1603 TL olan net asgari ücret 2020 TL’ye yükseltildi. Bu zammın ardından Ocak ayında memur ve emekli maaşlarına da enflasyon zammı yapıldı. 

Bu dönemde ise taşeron işçilere sadece yüzde 4’lük bir zam yapıldı. Bu zam ile birlikte bazı işçilerin maaşları asgari ücretin kaldı. Çalışma Bakanlığı bir düzenleme ile maaşları asgari ücret seviyesine çekti. 

Bununla beraber bazı belediyeler ve taşeron işçi çalıştıran kurumlar taşeron işçi maaşlarına enflasyon oranında yada diret 635 TL zam yaptılar. Bu zamların ardından maaşlarına zam yapılmayan işçilerde bu konuda beklenti içine girdiler. Ancak her kurum zam kararı almadı. 

İşçiler bu konuda hükümetten Toplu İş Sözleşmeli yapılmasını bekliyorlar. Bir önce TİS çalışmalarının yapılmasını isteyen işçilerin ilk maddesi ise zam konusu. 

Belediye İşçilerinin Talepleri

Belediye şirketlerine geçen işçiler içinde ‘Şirket işçiliği’ yerine kadrolu belediye işçiliği talebinin hayata geçirilmesi konusunda da işçilerin talepleri var. Zira belediye işçileri bazı haklardan (tediye ikramiyesi gibi) yararlanamıyorlar.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir