Kamu Haberleri

Taşeron İşçilere Asgari Ücret Zammı Yapılacak Mı?

Kamu kurum ve kuruluşlarında kadroya alınan taşeron işçilerin son dönemlerde en merak ettikleri konuların başında zam konusu geliyor. Asgari ücret maaşlarına yapılan yüzde 26’lık zam oranının ardından beklenti içinde olan işçilerin maaşlarına yüzde 4’lük bir zam yapılmıştı. 

Peki taşeron işçilerin maaşlarına asgari ücret tutarında bir zam yapılma ihtimali var mı?

TAŞERON  İŞÇİLERİN ZAM BEKLENTİSİ

Seçimlerin hemen öncesinde bazı belediye başkanlıkları tarafından alınan kararlar doğrultusunda taşeron işçi maaşlarına önemli oranlarda zam yapıldı. Bu belediye başkanlıkları tarafından yapılan zamlarda 4/D statüsünde çalışan taşeron işçilerin maaşlarına asgari ücret oranında ya da direkt 635 TL’lik bir zam yapıldı. 

Ayrıca bazı kamu kurumlarına bağlı birimler ise almış oldukları kararlar ile bünyelerinde görevli kadrolu işçilerle taşeron işçilerin maaşlarını eşitlediler. Tüm bu zam haberleri ise kadroya alınan işçilerin çopk küçük bir kısmı geçerli. 

Diğer kurumlar bu konuda ne düşüyorlar?

Taşeron işçi maaşlarına yapılması istenen zam talebi tamamen kurumun inisiyatifinde. Kurumun zam yapma gibi bir zorunluluğu bulunmuyor. Ancak kurum isterse işçi maaşlarına zam yapabilirler. Kamu İlanları olarak belirtmek isteriz ki, taşeron işçilerin maaşlarına asgari ücret tutarında zam yapılması konusu herhangi bir adım atılmış bulunmuyor. Toplu sözleşme gereğince maaşlarına yüzde 4 oranında zam yapılan taşeron işçilerden maaşları asgari ücretin altında olan olursa o maaşlar asgari ücret seviyesine çekilecek. Bundan sonraki zam oranı da tamamen kuruma bağlı. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir