Kamu Haberleri

Taşeron İşçilere Maaş Artışı Müjdesi: Aylık Ücretler Asgari Ücrete Göre Yeniden Hesaplanacak

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçilerin maaşlarına yönelik yeni bir karar işçileri heyecanlandırdı. 

Bir taşeron işçinin maaşının hesaplanmasına dair açmış olduğu davayı kazandığı belirtildi. Hizmet İŞ Sendikası tarafından yapılan açıklamada bu kararın detayları paylaşıldı. Taşeron işçinin bu davayı kazanmasının emsal niteliği taşıyabileceği belirtilirken binlerce işçiye umut oldu. 

TAŞERON İŞÇİLERE MAAŞ MÜJDESİ

Kamuda çalışan taşeron işçinin kazandığı davaya ilişkin Hizmet İş Sendikası tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı. 

İşte O Karar

”Sendikamız Hukuk Müşavirliğince, 696 Sayılı KHK ile mahalli idarelerin iktisadi teşebbüsleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen ve asgari ücretin katlarına (%10, %20, %30,vb.) çalışan adına, geçiş sonrası asgari ücretin yüzdelik katlarının uygulanmaması nedeniyle açılan dava işçiler lehinde sonuçlandı. Sağlık Bakanlığı’na karşı Ankara 24. İş Mahkemesi’ne açılan davada yerel mahkeme, 10 Eylül 2019 tarihli duruşmada itiraz yolu açık olmak üzere davamızın kabulüne karar verdi.”

EMSAL OLABİLİR

Mahkeme tarafından verilen bu karar kapsamında davayı açan taşeron işçinin aylık maaşı yeniden hesaplanacak. Kadroya alınmadan önce asgari ücretten yüksek olan maaşının yüzde kaç fazla olduğu hesaplanacak. Bu hesaplama sonrasında işçinin 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Yüksek Hakem Kurulu kararı ile imzalan toplu iş sözleşmesinde belirtilen ücret zammı uygulanacak. Davayı kazanan taşeron işçi ayrıca geçmişe dönük ödeme alınacak. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir