Kamu Haberleri

Taşeron İşçilerin Ardından TYP Personellerinin Kadroya Alınma Talepleri

Bilindiği üzere kamu kurumları yılın belirli dönemlerinde ilanlar yayımlayarak geçici personel alımı yapıyorlar. İlan edilen bu alımlar Türkiye İş Kurumu üzerinden yayımlanıyor. Geçici statüde yayımlanan ilanlar TYP personeli olarak adlandırılıyor ve 6 ile 9 aylık sürelerle istihdam ediliyor. 

TYP Personeli Nedir?

İŞKUR tarafından yapılan TYP personel alım ilanlarında yer alan bilgilere göre TYP personelinin tanımı şu şekilde;

”İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.”

KADRO TALEP EDİYORLAR

Bu kapsamda yılın belirli dönemlerinde işe alınan ve belirli bir süre çalıştırılan TYP personelleri kadro talebinde bulunuyorlar. TYP personelleri kadro taleplerine dair yapmış oldukları açıklamalarında yılın belirli bir dönemi işsiz kaldıklarını ve sadece 6 veya 9 ay çalışabildiklerini söylüyorlar. 

TYP personelleri paylaşımlarında taşeron işçilerin kadroya alınmasını örnek göstererek düzenli ve kalıcı istihdam taleplerini dile getiriyorlar. Bu konuda 2019 yılı bitmeden somut adımlar atılmasını bekleyen TYP personelleri konuya dair sosyal medyadan kampanyalar düzenliyorlar.

Kamuilanlari.comÖZEL Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir