Kamu Haberleri

Taşeron İşçilerin Maaş Zammı Sorunu Şirket Başkanlarını Etkilemiyor

Kamuda çalışan taşeron işçilerin maaş zammı sorunu uzun süredir devam ediyor. Enflasyon oranlarının yüzde 15 olduğu, temel ihtiyaç grubuna yüksek oranlarla zam geldiği dönemde yalnızca yüzde 4 zam alan işçiler bu durumun  düzeltilmesini istiyorlar. 

Bu konuda hem Çalışma Bakanlığı’ndan hem hükümetten adım bekleyen taşeron işçiler için ise bazı detaylar ortaya çıktı. 

TAŞERON İŞÇİLERİN MAAŞ ZAMMI SORUNU

Bir belediye bünyesinde bulunan Meclis Üyesi belediyeye başvuruda bulunarak belediye şirketlerinde yönetim kurulunda bulunanların ne kadar maaş aldıklarını gündeme getirdi. Bu yazılı soruya yanıt veren belediye şirketi taşeron işçilerin kadroya geçtikten sonra belediye kadrosunda olması amacıyla 20 milyon 25 bin bütçe ile kurulduğu yanıtı verildi. Bu yazıya yanıt olarak verilen yanıtta ayrıca şirketin başında belediye başkanının maaşına ek olarak 3 bin 500 TL huzur hakkı aldığı bilgisi paylaşıldı. Bu huzur hakkı ile belediye başkanının maaşının 10 bin 900 TL olduğunu bildirildi. 

MAAŞ ZAMMI YÜZDE 4’TE KALDI

Kamuda çalışan kadrolu taşeron işçilerin maaşlarına zam konuları 2020 yılına sarkıtıldı. Daha önceden alınan kararlara uyma kararı alan sendika ve hükümet maaş zammı konusu 2020 yılında görüşecek. 

İşçiler yüzde 15 olan enflasyon oranlarınlarının yanında yüzde 4’lük zammın çok az olduğunu maaşların enflasyon karşısında eridiğini belirtiyorlar. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir