Kamu Haberleri

Taşeron İşçilerin Maaşlarına Zam ve Mali İyileştirme Müjdesi Başka Bahara Kaldı

Kamuda çalışan 4/D’li taşeron işçilerin maaş zammı konusu en erken 2020 yılında ele alınacak. 

Türk İş Sendikası ile Hükümet arasında gerçekleştirilen görüşmeler kapsamında gündeme gelen, talep listesinde yer alan taşeron işçi konusu daha sonra imzalanan anlaşma metninde yer almadı. 

Zam ve mali imkanların ele alınmasının beklendiği görüşmeler sonrası imzalanan kararda yer alan tek maddelik taşeron düzenlemesi şu şekilde,

TAŞERON İŞÇİ MAAŞ ZAMMI KONUSU 2020’DE ELE ALINACAK

Kamu işçileri kadar taşeron işçilerin de merakla beklediği konulardan olan toplu iş sözleşmesi nihayete erdi. Kamu işçilerine son dönemlerin en yüksek zammı yapılırken Bakan Selçuk bu konuda, ””Kamu işçilerimize son toplu sözleşmeyle yüzde 19.83 ile son 10 yılın en yüksek zam oranını sağlamış olduk” açıklamasında bulundu. 

Ancak kamu işçilerine sağlanan zam 4/D’li işçiler için gelmedi. Taşeron işçileri üzen bir kararın alındığı TİS’de şu madde yer aldı. 

4- DAİMİ İŞÇİ KADROSUNA ALINAN ALT İŞVEREN İŞÇİLERİ

* 696 sayılı KHK kapsamında daimi işçi kadrolarına geçirilen alt işveren işçilerle ilgili çalışmalar 2020 yılından itibaren yapılacaktır.”

Bu kararın ardından Türk İş Başkanı Atalay ise şu ifadeleri kullandı. ” Bizim bu zamla (kamu işçileri zammı) bir problemimiz yok anlaştık ama taşeronla ilgili bu meseleyi halledemedik. Binlerce taşeron işçisi bunla ilgili müjdeli bir haber beklerken kötü bir haber verdik benim anlatmam gereken o.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir