Kamu Haberleri

Taşeron ve Belediye Çalışanlarının Tümüne Enflasyon Zammı Verilecek Mi?

Taşeron işçilerin maaşlarına zam yapılması konusunda son gelişme Ankara’dan gelmişti. Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren ANFA Genel Müdürlüğü almış olduğu bir kararla binlerce işçiyi umutlandıracak bir karara imza attı. 

ANFA Genel Müdürlüğü, Hizmet İş Sendikası ile  Toplu İş Sözleşmesi imzalayarak bünyesinde bulunan  taşeron işçilerin maaşlarını, kadrolu işçilerin maaşlarına eşitlediğini duyurmuştu. 

Peki ANFA Genel Müdürlüğü başta olmak bazı belediyeler tarafından atılan bu zam haberleri, diğer işçiler içinde geçerli olur mu?

TAŞERON İŞÇİLERİN ZAM BEKLENTİSİ

Seçimlerden önceki süreçte Antalya Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Körfez Belediyesi gibi kurumlar almış oldukları kararlar ile işçi maaşlarına zam yapmışlardı. Belediyelerin işçi kadrosunda görevli personllerine yönelik alınan bu kararlar için belediyelerin bir yükümlülüğü bulunmuyor. 

Ancak bazı belediyeler ve kurumlar almış oldukları kararlar ile enflasyon oranlarından etkilenen işçilerin mağduriyet yaşamaması için ek zam verdiler. Bu kapsamda 635 TL zam veren İstanbul ve Antalya Büyükşehir Belediyeleri öne çıktı. 

ANFA Genel Müdürlüğü’de almış olduğu bir kararla tüm işçilere umut ışığı oldu. Kurumdan yapılan açıklamada ‘eşit işe eşit ücret’ denildi ve işçilerin maaşları kadrolu işçilerle eşitlendi.

TÜM İŞÇİLERE SAĞLANIR MI?

Türkiye geneli kadroya alınan yüzbinlerce işçi bulunuyor. Şuan maaşlarına zam yapılan işçilerin oranı ise çok küçük bir seviyede. Özellikle seçim döneminde dile gelen konunun yeni yönetimlerin ele alınıp alınmayacağı ise bilinmiyor. Zira her kurum bu konuda kendi karar veriyor.

Kamuilanlari.comÖZEL HABER

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir