Kamu Haberleri

Temmuz Zammı Sonrası AGİ ve Aile Yardımı Ne Kadar Olacak?

Memur maaşları 2019 yılının Temmuz ayında artacak. Toplu sözleşme kapsamında yapılacak olan yüzde 5 zam oranına birde enflasyon farkı zammı eklenecek. 

Enflasyon farkının yüzde 4’ün üzerindeki oran için ek zam alacak memurlar için bu zam ile birlikte aile yardımı ödemeleri de artacak. 

Peki Temmuz zammı sonrası AGİ desteği ve aile yardımı ödemesi ne olacak?

2019 YILI AGİ DESTEĞİ VE AİLE YARDIMI ÖDEMESİ

Memur maaşları 1 Temmuz sonrası yüzde 5 oranında zamlanacak. Bu zamma ek olarak memur maaşlarına enflasyon farkı zammı eklenecek ve 2019 yılı sonuna kadar ki memur maaşları netilik kazanacak. Bu zam miktarı ayrıca memurların yararlandığı aile yardımı ödeneği miktarını artırırken, asgari geçim indirimi miktarını ise etkilemeyecek.

Aile Yardımı Artacak

Devlet tarafından memurlara ödenen aile yardımı memurların maaşlarının artmasıyla artış gösterecek. Yüzde 5 oranında ki zammın yanında ek enflasyon farkı zammı oluşmazsa bile aile yardımı bu orana bağlı olarak artacak. 

Yüzde 5’lik Artış Sonrası

Memur maaşlarına yüzde 5 zam yapılması durumunda 278 TL olan eş yardımı 292 TL’ye yükselecek. 6 yaşından küçük çocuklar için ödenen 65 TL’lik yardım tutarı 68 TL’ye, 6 yaşından büyük çocuklar içinde ödenen 32 TL’lik yardım ile 34 TL’ye yükselecek. 

AGİ ÖDEMESİ NE OLACAK?

AGİ ödemeleri Temmuz zammıyla değişmeyecek. Halen devam eden uygulamadaki rakamlar ise şu şekilde; bekar çocuksuz için AGİ ödemesi 191 TL. Evli, eşi çalışıyor, çocuksuz için AGİ desteği 191 TL. Evli, eşi çalışıyor, 1 çocuklu 220 TL. Evli, eşi çalışmıyor veya emekli, çocuksuz 230 TL. Evli, eşi çalışmıyor veya emekli, 1 çocuklu 259 TL. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir