Kamu Haberleri

Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Taşeron İşçi Talepleri

Kamu kurumlarında görevli yaklaşık 200 bin kamu işçisi için toplu iş sözleşme görüşmeleri devam ediyor. Hükümet tarafını temsilen Aile, Çalışma ve sosyal Hizmet Bakanlığı görüşmelerde yer alırken işçi tarafını ise yetkili sendika olan Türk İş temsil ediyor. 

Bu görüşmeler devam ederken işçi tarafının talepleri belli oldu. Bu talepler içinde kamuda çalışan kadrolu taşeron işçiler ile kadroya alınmayan taşeron işçiler için de maddeler bulunuyor.

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNDE TAŞERON MADDESİ

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; Türk İş Sendikası, Aile, Çalışma ve sosyal Hizmet Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a TİS taleplerini sundu. Bu talepler seyyanen brüt 300 lira ve ilk altı ay için yüzde 15 zam talebinin yanı sıra aylar için enflasyon artı yüzde 3 refah payı isteniyor. Türk İş Sendikası taleplerinde ayrıca her yıl Mayıs ayında 1500 TL’de ek ödeme yani ikramiye talep etti. 

TAŞERON TALEPLERİ

Türk İş Sendikası tarafından hükümete sunulan talep listesinde ayrıca taşeron işçiler içinde bazı maddeler yer aldı. O maddelerde işçilerin TİS’ten yararlanması ve kadroya alınmayan işçilerin kadroya alınması talep edildi. İşte o talepler.

* Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olan veya naklen açıktan atanarak ya da yasayla geçiş yapan işçilerin her türlü hak ve menfaatleri gittikleri işyerindeki benzer işçilerin durumu ve geldikleri işyerlerindeki hizmet yılları emsal alınacak.

* Kadroya geçirilen taşeron işçiler, yasal düzenleme yapılarak, toplu sözleşmeden yararlandırılacak. Kadro dışında bırakılan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi çalışmalarına devam edilecek.

* Yetki uyuşmazlığı devam eden işyerlerinde çalışan işçilere, bu ücret ve sosyal yardım artışları avans niteliğinde ödenecek. Bu işçiler içinden kurumunca ihtiyaç duyulanlar daimi işçi kadrolarına geçirilecek.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir