Kamu Haberleri

Toplu Sözleşme Görüşmelerinden Sözleşmeli Personellere Kadro Gelir Mi?

Kamu kurum ve kuruluşlarının son dönemlerde ilan ettikleri alımların çok büyük bir kısmı sözleşmeli personel statüsünde yapılıyor. Alımlarda sözleşmeli personel istihdamına yönlenilmesinin ardından kamuda çalışan sözleşmeli personel sayısı bir hayli çoğaldı. 

Kamuda sözleşmeli personel sayısının artmasıyla özellikle memur sendikaları bu konuda taleplerini dile getirmeye başladılar. Sözleşmeli personellerin kadroya alınmasına dair talepler kamu gündeminde ki yerini korurken konu toplu sözleşme masasında yeniden ele alındı. 

SÖZLEŞMELİ PERSONELLERİN KADRO TALEBİ

5. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri kapsamında Memur Sen Konfederasyonu ile Çalışma Bakanlığı toplantılar düzenleyecek. Toplantılar öncesinde ise Memur Sen 2019 ve 2020 yılları için taleplerini hükümete iletti. 

Maaş zammı, refah payı, seyyanen zam ve diğer mali konular hakkında sunulan taleplerden bir tanesi de sözleşmeli personellerin kadroya alınması konusunda olmuştu. Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın yaptığı açıklamasında, kamuda çalışan tüm sözleşmeli personellerin kadroya alınmasını talep ettiklerini açıklamıştı. Memur Sen tarafından yapılan bu taleplerin ardından Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk memurlardan gelen tüm taleplerin değerlendireceğini ifade etmişti. 

Sözleşmeli Personele Kadro Gelir Mi?

Sözleşmeli personellerin kadroya alınması konusunda hükümetin bir çalışması olup olmadığı bilinmiyor. Ancak konunun toplu sözleşme görüşmelerinde uzun uzun ele alınacağı öngörülüyor. Çok sayıda kamu personeli etkileyen konuya dair görüşmelerden müjde çıkmasa bile ileri dönemler için çalışma sözü verilebilir.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir