Kamu Haberleri

Toplu Sözleşme Öncesi Memurlara Orta Vadeli Mali Plan Detayı! Zam Oranı Yüzde 4 Seviyesinde Kalabilir

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personeller bundan sonraki 4 dönem için maaşlarına yapılacak zam oranlarının netlik kazanmasını beklemeye başladılar. 

Ağustos ayı içerisinde gerçekleştirilecek görüşmelerin ardından memurların Ocak 2020’den itibaren maaşlarına yapılacak zam oranları ile diğer meli ve sosyal haklar belirlenecek. Yetkili sendika Memur Sen ile hükümet yetkilileri arasında gerçekleştirilecek görüşmeler öncesi ise çok önemli bir değerlendirme yapıldı. 

Devletin orta vadeli mali politikasına göre yapılan değerlendirmelerde maaşların yüzde 4 ve yüzde 5 oranında artabileceği ifade edildi. 

MEMURLAR YÜKSEK MAAŞ BEKLEMEYİN

Ağustos ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında milyonlarca memur 2020 ve 2021 yıllarını kapsayan detaylar belli olacak. Memur zammına ilişkin ilk ipuçları Orta Vadeli Mali Plan ile verilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da onaylanan plan kapsamında kamu personellerinin ödenekleri belirlenmişti. 2010 yılı için memur ve kamu işçilerini kapsayan personel ödeneğinin yüzde 14 oranında artırılması öngörüldü. 2021 yılında ise artış oranı yüzde 10.2 olarak hesaplandı. 

Bu Oranların Anlamı Ne?

Kamu kurumlarında çalışan personellerin ödeneklerinin artırılmasına ilişkin paylaşılan bu oranlar memur maaşlarına yapılacak zam oranlarına dair bilgi sağlıyor. 2020 yılında öngörülen yüzde 14’lik ödenek artışı kamuya yeni binlerce memur alımının da olacağını varsayarak maaşlara yüzde 4, yüzde 5 oranında zam yapılması anlamına geliyor. 

2019 yılında kamu personelleri için gerçekleştirilen ödenek artışı ise yüzde 35 seviyesindeydi. 2020 için öngörülen oran yüzde 14, 2021 için ise yüzde 10.

Kamuilanlari.com – ÖZEL Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir