Kamu Haberleri

Torba Yasadan TYP İçin Taşeron Düzenlemesi Gibi Kadro Sürprizi Çıkar Mı?

Hatırlanacağı üzere kamu kurum ve kuruluşlarında Toplum Yararına Program kapsamında çalışan binlerce geçici TYP işçisi bulunuyor. Bu işçiler belirli bir süre kurumlarda çalıştıktan sonra süre bitiminde yeniden işsiz kalıyorlar. 

Geçici süre çalışmanın sıkıntısını yaşayan ve bu konuda hükümetin adım atmasını bekleyen vatandaşlar için AK Parti tarafından sunulan torba yasada herhangi bir düzenleme olup olmadığı konusunu ele aldık. 

TYP ÇALIŞANLARI KADRO MÜJDESİ BEKLİYOR

Toplum Yararına Program kapsamında çalışan personeller çalışma durumlarından ve sosyal haklarından ziyade çalışma süreçleri ile ilgili sorun yaşıyorlar. Kamu kurumlarında asgari ücret ile 3, 6 veya 9 aylık sürelerle çalışan işçilerin ana gündem maddesi kadro. 

Kurumlarda sürekli ve 12 aylık çalışma talep eden işçiler geçici işçi olarak çalışmanın oluşturduğu mağduriyetleri dile getiriyorlar. Özellikle yılın sadece belirli bir dönemi iş sahibi olmanın ekonomik anlamdan kendilerini çok zorladığını dile getiren işçiler hükümetin geçici süre kavramını kaldırmasını istiyorlar. 

Torba Yasa’da Düzenleme Var Mı?

AK Parti tarafından meclise sunulan ve önümüzdeki günlerde görüşmeleri gerçekleştirilecek olan torba yasa kapsamında TYP personelleri ile ilgili düzenleme yer almıyor. Ancak görüşmeler sırasında çok sayıda konunun yasaya eklenmesi ve bu konularda düzenleme yapılması olasılığı mevcut. Zaman zaman muhalefet partilerinin dile getirdiği konu yeniden Meclis’te konuşulabilir. Bu konuda ise detaylı bir düzenleme yapılmadan kadro verilmesi ise pek olası gözükmüyor. 

Kamuilanlari.com – ÖZEL Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir