Kamu Haberleri

Türk Eğitim Sen Başkanı Geylan: Memurların Yüzde 26’sı Ek İş Yapıyor

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan yapmış olduğu bir konuşmasında gündemin önemli konuları hakkında düşüncelerini kamuoyu ile paylaştı. Bu çerçevede kamu personellerinin yaşadıkları sorunlara parmak basan Talip Geylan yapmış olduğu konuşmasında özellikle ekonomiye dair gelişmeleri değerlendirdi.

MEMURLARIN YÜZDE 26’SI EK İŞ YAPIYOR

Ekonomiye dair açıklamalarında enflasyon oranları ve memurlara yapılan zam miktarı konusunda açıklamalarda bulunan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan konuşmasında bazı sayısal veriler paylaştı. Bu kapsamda bir anket düzenlediklerini açıklayan Talip Geylan şu ifadeleri kullandı. 

“Ankete katılanların yüzde 72.3’ünün kredi kartı borcu var. Yüzde 26.2’si ek iş yapıyor. Ankete katılanların yüzde 16’sı 3 bin 300-3 bin 500 TL, yüzde 37’si 3 bin 501-4 bin TL, yüzde 30’u 4 bin 1-4 bin 500 TL, yüzde 17’si de 4 bin 501 TL ve üzerinde aylık kazancı olduğunu belirtmiştir.”

ENFLASYON YÜZDE 19, ZAM YÜZDE 9

Memurların ekonomik durumlarına dair açıklamalarında zam konusuna değinen Talip Geylan memur maaşlarına yüzde 9 zam yapılacağını söyledi. Enflasyon oranının yüzde 19 olduğunu ifade eden Talip Geylan konuya dair şu ifadeleri kullandı. 

”Biz bu anketi açıkladığımız dönümde Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge birimi Kasım ayı asgari geçim araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Araştırmaya göre çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3 bin 133 TL, 4 kişilik ailenin asgari geçim haddi ise 6 bin 521 TL idi. Bu, eğitim çalışanlarının yoksulluk sınırının altında ücret aldığını göstermektedir. Biliyorsunuz Mart ayı enflasyon oranı yüzde 19.71 olarak açıklandı. Kamu çalışanlarının 2019 yılında alacağı zam ise yüzde 9. Dolayısıyla bu tabloda hangi ekonomik sorunu konuşacağız?”

Kamuilanlari.com 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir