Kamu Haberleri

Türk İş’ten İşçileri Sevindiren Çıkış: En Düşük İşçi Ücreti 3 Bin 500 TL Olmalı

Türk İş Sendikası, kamu işçileri için devam eden Toplu İş Sözleşmesi için taleplerini hükümete sundu. İşçilerin maaşlarından, sosyal yardım ve ikramiye konularına kadar çok sayıda başlık için taleplerini sunan işçi tarafı taşeron işçiler içinde isteklerini görüşmelerde dile getirdi.

Kamu işçileri için görüşmeler devam ederken SGK Rehberi’nde yer alan haberde, Türk İş Sendikası’nın işçi maaşlarına dair talep detayları da netlil kazandı. 

İŞÇİ MAAŞLARI AYLIK 3 BİN 500 TL’DEN AZ OLMAMALI

Türk İş Sendikası tarafından talep edilen zam konusunda, toplu iş sözleşmesinin yürürlük başlangıç tarihindeki en düşük aylık brüt çıplak ücretin 3 bin 500 TL’ye çıkarılması istendi. Ayrıca sendika sözleşmenin imzalanmasıyla işe alınacak işçilerinde taban ücretinin bu tutarın altında olmamasını istedi. 

Bu talebin yanında Türk İş Sendikası ayrıca toplu iş sözleşmesinin yürürlük başlangıç tarihindeki aylık çıplak brüt ücretlere 300 TL iyileştirme zammı, ilk altı ay için yüzde 15, ikinci altı ay için enflasyon artı yüzde 3 refah payı zammı, her yıl Mayıs ayında ödenmek koşulu ile 1500 TL ikramiye, 1100 TL sosyal yardım, yemek parası, giyim yardımı talep edildi. 

Ayrıca Türk İş Sendikası TİS görüşmelerinde kadroya alınmayan taşeron işçilerin durumunu da masaya yatırdı. Bu kapsamda başta KİT çalışanları olmak üzere bu işçiler için kadro talep eden sendika zam alamayan kadrolu işçiler için de zam talebinde bulundu. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir