Kamu Haberleri

TYP İşçilerine Sürekli İş ya da Kadro Verilmesi Konusu Meclis Gündeminde Yer Alır Mı?

Türkiye geneli TYP kapsamında çalışan on binlerce işçi bulunuyor. Hükümetin taşeron işçi düzenlemesinin ardından kadrolu işçi alımı yapmak istemeyen kamu kurumları bu alanda on binlerce iş ilanı yayımlıyorlar.

Genellikle Çevre Temizliği, Ağaçlandırma, Pak ve Bahçe İşleri, Kamusal Altyapının Düzenlenmesi gibi alanlar için yayımlanan ilanlar belirli süreli oluyor. TYP işlerinde 3, 6ve 9 aylık sürelerle çalışan işçiler ise bu durumdan mağdur olduklarını dile getiriyorlar. 

TYP İŞÇİLERİ SÜREKLİ İŞ TALEP EDİYORLAR

Türkiye İş Kurumu aracılığıyla gerçekleştirilen personel alım ilanlarına başvuruda bulunun vatandaşlar en fazla 9 aylık süreyle iş bulabiliyor. Bu süreç sonunda işten çıkarılan TYP işçileri aynı bölgede tekrar bir TYP ilanının yayımlanmasını bekliyorlar.

Bu işçiler ilan yayımlansa bile tekrar kuraya girmek zorundalar. Yani aynı bölgede ikinci defa işe girememe ihtimalleri de bulunuyor. 

Bu Çerçevede;

TYP işçileri yaşanan mağduriyetleri dile getiriyorlar. Sosyal medyayı kullanan işçilerin ilk talebi ise kadroya alınmak. Kadrolu olarak kurumlarda çalışmak isteyen adaylar bunun yanında sürekli iş ihtimaline de sıcak bakıyorlar. 

KONUYLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR NE DURUMDA?

TYP işçilerine kadro veya sürekli iş sağlanması konusu dönem dönem Meclis’e geliyor. Kanun Teklifi, Araştırma Önergesi ya da Soru Önergesi ile mecliste görüşülen konuya dair ise somut bir gelişme yaşanmadı. 

Kamuilanlari.com
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir