Kamu Haberleri

TYP Kapsamında Çalışan Personellere Kadroya Müjdesi Gelir Mi?

Kamu kurum ve kuruluşları yayımladıkları personel alım ilanları ile personel alımı yapmaya devam ediyorlar. Bu alımların bir bölümü ise İŞKUR aracılığıyla gerçekleştirilen Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında gerçekleştiriliyor. 

Kısa süreliğine alınan bu personeller sözleşme süresi sona erdiğinde ise görevlerinden ayrılıyorlar.

TYP kapsamında görev yapan personeller ise geçici süreli olarak çalışmanın mağduriyet yaşattığına dikkat çekiyorlar ve kadro talebinde bulunuyolar. 

TYP İŞÇİLERİ İÇİN KADRO MÜJDESİ GELİR Mİ?

Devlet kurumlarında 3, 6 ve 9 aylık sürelerle çalışan TYP personelleri kadro taleplerini sık sık dile getiriyorlar. Sosyal medya üzerinden yapmış oldukları paylaşımlarla seslerini duyurmaya çalışan TYP personelleri hükümetten düzenli  kalıcı kadrolar istiyorlar. 

Bu çerçevede bundan sonraki TYP alımlarının uzun süreli olması gerektiğini ifade eden çalışanlar, kısa süreli çalışmanın ardından başka bir iş bulmak zorunda olduklanı söylüyorlar. Bu çerçevede yılda sadece belirli bir dönem iş bulabildiklerini dile getiren adaylar seçimlerden önce bu konuda düzenleme talep ediyorlar. 

TYP işçilerinin bu talepleri ise Meclis gündemine geçtiğimiz günlerde gelmişti. CHP tarafından TBMM Genel Kurulu’da ele alınan konuya dair CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’a Toplum Yararına Program kapsamında çalışan işçilerin kadroya alınmaları ile ilgili çalışma olup olmadığı sormuştu.

Kamuilanlari.comÖZEL Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir