Kamu Haberleri

TYP Kapsamında Çalışmış Olanlara Aylık İşsizlik Maaşı Bağlanır Mı?

Devlet tarafından işsiz kalan vatandaşlara sağlanan belirli süreli işsizlik maaşını TYP’den ayrılanlarda alabilir mi?

TYP kapsamında çalışan ve sözleşme süreleri sona erdiği için işsiz kalan vatandaşlar tarafından aranan bu sorunun yanıtını Kamuilanlari.com olarak araştırdık.

TYP’DEN AYRILAN VE İŞSİZ KALANLAR İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİRLER Mİ?

İşsizlik maaşı ödemesi belirli koşullar altında vatandaşlara sağlanıyor. Bu koşullar 4 madde halinden oluşuyor. 

Birinci şart çalışanın kendi rızası dışında işinden ayrılmış olması yada işten ayrılmak için haklı bir nedeninin olması ve bunu kanıtlaması. Bunun yanında çalışanların son üç yıl içinde 600 gün sigorta priminin yatırılmış olması. İşte ayrılmadan önce son 120 gün hizmet akdine tabi olmak ve işten ayrıldıktan 30 gün içinde başvuru yapmış olmak. 

Peki Bu Şartlara Göre TYP’lilere Maaş Bağlanır Mı?

TYP personel alımları genellikle 3 ay, 6 ay veya 9 aylık çalışma süreleri ile yayımlanıyor. Bu çalışma süreleri sona erince işsiz vatandaşlar işsiz kalıyorlar.

İşsiz kalan vatandaşlar geçici süreli çalıştıkları için ve ”Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak, Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak, Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak. Haberin Tamamı İçin: https://www.kamuilanlari.com/gundem/typ-ile-calisanlar-issizlik-maasi-alabilirler-mi-h13749.html Kamu İlanları” şartlarını tam olarak sağlayamadıkları için işsizlik maaşı ödemesi alamazlar. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir