Kamu Haberleri

Üniversitelerarası Kurul (ÜAK)’tan Doçent Adaylarına Online Başvuru Kolaylığı

Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Doçentlik başvurularının daha kolay ve hızlı olmasına adına devam ettiği çalışmasını hizmete koydu. E-devlet aracılığıyla yürütülecek olan hizmet ile adaylar doçentlik başvurularını e-devlet üzerinden gerçekleştirecekler. 

DOÇENTLİK BAŞVURUSU E-DEVLET ÜZERİNDEN

Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından hizmete koyulan yeni hizmet kapsamında Doçent adayları artık tüm başvuru işlemlerini e-Devlet sisteminde yer alan Doçentlik Bilgi Sistemi (DBS) üzerinden gerçekleştirecek. Yeni hizmetin uygulamaya girmesiyle başvurular sadece elektronik ortamda alınacak. 

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) başvuruların e-devlet üzerinden nasıl yapılacağına dair yapmış olduğu açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

”Doçent adayları başvuru yapmak için Doçentlik Bilgi Sistemi (DBS)’ne giriş işlemlerini https://dbs.yok.gov.tr/ adresi üzerinden, e-Devlet kapısından T.C Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi ile kimlik doğrulaması yapılarak gerçekleştirebilecek. Üniversitelerarası Kurul (ÜAK), 2019 Mart döneminden itibaren adaylardan fiziki başvuru dosyası almayacak. ”

2019 Mart Dönemi Başvuruları

ÜAK yapmış olduğu açıklamasında 15-29 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 2019 Mart Dönemi Doçentlik başvurularının Doçentlik Bilgi Sistemi (DBS) üzerinden alınacağını duyurudu. Başvurularını DBS aracılığıyla yapan adaylar ayrıca fiziki başvuru dosyasını ÜAK’a göndermeyecek.

Başvuran adayların: 

* Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Diplomaları, varsa denklikleri ve Lisansüstü tezleri YÖK ve ÜAK veri tabanlarından, 

* Yabancı dil belgeleri ÖSYM veri tabanından,

* ULAKBİM ve SCI/SSCI ve AHCI tarafından taranan makaleleri de ilgili kurumların veri tabanlarından alınarak Doçentlik Bilgi Sistemine (DBS) aktarılacak.

Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) doçentlik başvurularının e-devlet kapısı üzerinden elektronik ortamda alınması hizmeti sayesinde başvuru süreçleri çok hızlanacak ve işlemlerin tamamlanma süreci kısalacak.

Kamuilanlari.com 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir