Kamu Haberleri

Yargıdan Taşeron İşçilere Bayram Ettirecek Yüzdelik Maaş Zammı Kararı

Kamuda çalışan taşeron işçilerin maaşlarına yönelik çok önemli bir karar alındı. Türkiye Sağlık İşçileri Sendikasına bağlı bir kadrolu taşeron işçinin açmış olduğu davada mahkeme taşeron işçiyi haklı bulundu. 

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası tarafından yayımlanan karara ilişkin tüm ayrıntılar haberimizde. 

TAŞERON İŞÇİLERE MÜJDE NİTELİĞİNDE KARAR

Sendika tarafından yayımlanan basın açıklamasında; kadroya alınan bir taşeron işçinin açmış olduğu ve kazandığı dava detayları paylaşıldı. 

Bu davada taşeron işçinin kadroya alınmadan önceki maaş oranının kadroya geçtikten sonra oransal olarak azaldığı ve bunun telafi edilmesi talep edildi. 

Taşeron işçinin haklı bulunduğu davada işçinin maaşına ve ikramiyelere ilişkin düzeltme yapacak. 

Mahkeme Kararı

”Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı yaşlı bakım ve huzur evinde çalışan üyemiz adına 4/D kadrosuna geçmeden önce uygulanmakta olan asgari ücretin % 65 fazlasının 01.01.2019 tarihinden itibaren aynı şekilde uygulanması için 25.02.2019 tarihinde yaptığımız arabuluculuk başvurusu neticesinde açtığımız davada bilirkişi tarafından hazırlanan 10.07.2019 tarihli rapor göre 10.09.2019 tarihinde yapılan duruşmada sonuçlanmıştır. İtiraz yolu açık olarak verilen bu kararda 01.01.2019 tarihindeki 2.558.00 TL olan asgari ücretin % 65 fazlası bulunduktan sonra oluşan ücrete 01.01.2019 tarihindeki Toplu İş Sözleşme (TİS) zammı olan %4 uygulanmak suretiyle üyemiz adına ücret farkı, ilave tediye ve ikramiye farkı alacaklarının, davalı bakanlıktan alınarak davacı üyemize verilmesine karar verilmiştir.”

Söz konusu mahmeke kararı Türkiye Sağlık İşçileri Sendikasının resmi internet sitesinde ”Asgari Ücretin Yüzdelik (%) Fazlasıyla İlgili Davayı Üyemiz Lehine Kazandık” başlığı ile yayımlandı.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir