Kamu Haberleri

YHS Personelleri 2019’da Genel İdare Sınıfına Geçirilir Mi?

Yardımcı Hizmetler Sınıfında bulunan personeller başta kadro tanımlanması ve özlük haklarında iyileştirme olmak üzere çok sayıda düzenleme bekliyorlar. 

Kamu kurumlarında 110 bin civarında bulunan yardımcı hizmetler personelleri adında 2018 yılında somut bir adım atılmadı. 

Peki 2019 yılı içerisinde Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelleri için bir düzenleme yapılması gündeme gelir mi? Kamuilanlari.com olarak haberimizde değerlendiriyoruz.

YHS PERSONELLERİ İÇİN DÜZENLEME YAPILIR MI?

2018 yılı içerisinde Yardımcısı Hizmetler Sınıfının kaldırılması ve Genel İdare sınıfına geçirilmesini kapsayan bir kanun teklifi Meclis Genel Kurulu’na sunulmuştu. İYİ Parti tarafından sunulan bu kanun teklifine ek olarak ayrıca Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci YHS personelleri için 3600 ek gösterge talebinde bulunmuştu. 

Kamu gündeminde yer alan konular sadece talepten öteye gidememişlerdi. Kamuda çeşitli unvanlarda (teknisyen yardımcısı, hizmetli, aşçı, kaloriferci, dağıtıcı, mübaşir, terzi, berber, garson, bahçıvan, matbaacı vb.) görev yapan 111.000 olan Yardımcı Hizmetler Sınıfi personeli ise 2019 yılında en başta kadro tanımlaması talep ediyor. 

Bunun yanında sınıf itibariyle maaş, emeklilik ve özlük hakları gibi konularda mağduriyetler yaşayan YHS personellerinin bu konularda da düzenleme talepleri var. 

YHS Meclis Gündemine Gelir Mi?

Bu konuda muhalefet partilerinin yapmış olduklar mevcut olsa da AK Parti tarafından konuya dair bir çalışma yürütülüp yürütülmediği bilinmiyor. Ancak sözleşmeli personellerin durumlarına dair bir çalışma yapılırsa YHS personelleri ile ilgili de düzenleme olması kuvvetle muhtemel. Ancak şu dönem YHS konusuna dair ciddi bir girişim bulunmuyor.

Kamuilanlari.com – ÖZEL Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir