Kamu Haberleri

Yılbaşı öncesinde Bakan Pakdemirli uyardı!

Türkiye genelinde yılbaşı öncesinde yılbaşı ağacı olarak süslenen çam ağaçları ile ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli önemli bir açıklama yaptı.

KAÇAK AĞAÇ KESENLERİ UYARDI

Her yıl olduğu gibi bu yıl da çam ağaçlarına yoğun ilgi olmasından dolayı Bakan Pakdemirli, yılbaşında yılbaşı ağacı olarak kullanılan çam ağaçlarını kaçak yollardan kesenlere uyaı yaptı.

81 İLDE AĞAÇ FİDANLARI DAĞITILACAK

Bakan Pakdemirli yaptığı yazılı açıklamayla “Her yıl olduğu gibi ağaç kesmeyelim, fidan dikelim. 81 ilde bu yıl da ‘Ağaç Kesme Fidan Dik’ kampanyası çerçevesinde tüm illerde ücretsiz olarak fidanlıklardan, Orman Genel Müdürlüğü’nün şehir merkezlerinde oluşturduğu stantlardan fidan alabilirsiniz. Bu fidanların daha sonra toprakla buluşturulması içinse yine orman teşkilatımız yardımcı olacaklar” açıklamasını yaptı.

10 YILA KADAR HAPİS CEZASI VAR

Yılbaşı öncesinde yasalara göre ormanlardan kaçak kesim yapmanın ağır yaptırımları olduğunu açıklayan Bakan Pakdemirli, “6831 sayılı Orman Kanunu’nda, ‘Ağaç kesenler, kökünden sökenler veya ağaçlardan yalamuk, pedavra, hartama çıkaranlar üç aydan beş yıla kadar hapis ve bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır. Suçun konusunun fidan olması halinde birinci fıkraya göre, verilecek ceza bir kat artırılır’ hükmü yer alıyor. Ormandan genç ağaç kesenlere 10 yıla kadar hapis cezası uygulanabilir.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir