Kamu Haberleri

Yönetmeliğe Göre Polis Alımlarına Başvuru için Engel Olmayan Hastalıklar

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde Eylül 2019’da bazı değişiklikler yapıldı. Bu değişikler ile İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine yapılan polis alımlarına başvuru için engel teşkil etmeyecek hastalıkların listesi güncellendi.

Bu değişiklik sonrası aşağıdaki listede yer alan hastalıkları bulunan adaylar polis alımları için başvuruda bulunabilecekler. İşte o liste;

POLİS ALIMLARINA ENGEL OLMAYAN HASTALIKLARIN LİSTESİ

29 Eylül 2019 tarihinde Resmi Gazete’de İçişleri Bakanlığı, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği yayımlandı. Bu yönetmelik esasına göre polis olmak için gerekli sağlık şartlarından bazılarında değişiklik yapıldı. 

Bu çerçevede polis olmaya engel teşkil etmeyecek olan hastalıklar listesine aşağıda yer alan sağlık sorunları eklendi. 

Akciğer ve Karaciğerdeki basit huylu kistler ve iyi huylu oluşumlar, Safra kesesindeki 1 cm’den küçük polipler, Böbrekte 0.5 cm’e kadar olan taşlar, ilaç tedavisi gerektirmeyen tiroid şekil bozuklukları, ilaç tedavisi gerektirmeyen guatr,nodül, Periferik,izole ve noktasal katarakt, Vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olan düzeltilebilir anemiler, 2 cm’den küçük hidaktik kist ve hemanjiyomlar ile bunların cerrahi operasyonları ile 500,1000,2000 Hz frekanslarsa 20 db ‘e kadar işitme kayıpları,2000 Hz ve daha yüksek frekanslarda 60 db’e kadar işitme kayıpları.

Polis okullarından mezun olan polis adaylarından memurluğa ilk defa katılacak olanlar, A-B-C dilimi sağlık şartlarını taşımaları halinde Emniyet Hizmetleri sınıflarına atanabilecekler. Ancak D sınıfı sağlık şartlarını sağlayabilen adaylar Emniyet Hizmetleri Sınıfına atanamayacak. Bu adaylar başka bir sınıfta memur olarak görev yapabilecekler.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir