Kamu Haberleri

Yurt Dışı Müşavir Atamalarında Yabancı Dil Şartı Aranmayacak

İçişleri Bakanlığı’nca yurt dışında görevlendirilen müşavirlik kadrosunda önemli bir değişiklik yapıldı. Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre; bundan sonraki süreçte İçişleri Bakanlığı tarafından yurt dışında görevlendirilen personellerde Almanca-Fransızca ve İngilizce dillerinden birini konuşmak ve YDS’den de en az 70 puan almış olmak şartları kaldırıldı. 

MÜŞAVİR KADROLARINA DÜZENLEME

Dünyanın onlarca ülkesine İçişleri Bakanlığı’nca müşavir atamaları yapılıyor. Aralarında Cibuti, Singapur, Zambia, Uganda, İtalyai Rusya, ABD gibi ülkelerde görevlendirilen bu müşavirler ortalama ayda 5 bin ile 7 bin dolar arasında maaş alıyorlar. 

Peki Kimler Müşavir Olabilir?

Yurt dışı birimlerine müşavir olarak gönderilen müşavirler, bakanlık mensupları, 1. sınıf emniyet müdürü ya da binbaşı-tümgeneral rütbesi arasında olan jandarma ve sahil güvenlik personelinden belirleniyor. 

Türkiye Müşavir Ordusuna Sahip

Yurt dışında bulunan İçişleri Bakanlığı birimlerinde Aile Müşaviri’nden Din Hizmetleri Müşaviri’ne, Adalet Müşaviri’nden Tarım Müşaviri’ne kadar 3 bin kadar personel bulunuyor.  Bu konuda TBMM’de geçmişte Türkiye’nin yurt dışı teşkilatı konusunda meclis araştırması yapılmış çok çarpıcı sonuçlar elde edilmişti.

TBMM tarafından hazırlanan raporda, “Türkiye, yurt dışında müşavirler ordusuna sahiptir. Büyük bölümü ihtiyaç dışıdır ve yabancı dil bilmemektedir” ifadeleri yer almıştı. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir