Kimler JÖH Olabilir ? JÖH Alımı Şartları Neler? JÖH Timlerinin Görevi Nedir?

Kimler JÖH Olabilir ? JÖH Alımı Şartları Neler? JÖH Timlerinin Görevi Nedir?

Türkiye’de asker olmak için adayların başvurduğu alanlardan biri Jandarma Genel Komutanlığı olurken en önemli birim ise Jandarma Özel Harekat yani JÖH...

Türkiye’de asker olmak için adayların başvurduğu alanlardan biri Jandarma Genel Komutanlığı olurken en önemli birim ise Jandarma Özel Harekat yani JÖH birimidir. Jandarma Genel Komutanlığı uzman erbaş alımı kapsamında JÖH alımı gerçekleştirmekte ve bu yönde yayımlanacak olan ilanlar adaylar tarafından sıkı bir şekilde takip edilmektedir.

ŞU ANDA İLAN YOK

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından uzman erbaş JÖH alımı için herhangi bir duyuru yayımlanmadı. Yani şu anda JÖH alımı için bir ilan yok. Peki JÖH olabilmek için adayların hangi şartlara haiz olması gerekiyor;? İşte detaylar:

ARANAN ŞARTLAR

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak En az lise mezunu veya lise dengi okuldan mezun olmak Adayların askerlik hizmetini tamamlamış olmak veya başvuru itibari ile askerlik yapıyor olmak İlgili başvuru süreci içerisinde belirtilen yaş aralıklarında olmak. Başvuru tarihi itibari ile askerlik terhisinin üzerinden 3 yıldan daha fazla geçmemek Sağlık raporunda asker olmak adına herhangi bir engele sahip olmamak En az 164 santimetre boyunda olmak Vücut yapısında herhangi bir bozukluk olmamak. Herhangi bir yara ya da ameliyat izine sahip olmamak. Güvenlik soruşturmaları geçmek Askerlik süreci içerisinde ceza almamak

JÖH NEDİR? JÖH'TE HANGİ RÜTBELER YER ALIR?

JÖH, Jandarma Özel Harekat Birliğinin kısaltılmasıdır. JÖH üyelerinin birçoğu rütbelidir ve genellikle terörle mücadele alanında görev yaparlar. Jandarma Genel Komutanlığına bağlı olan JÖH timlerinde genellikle gönüllü askerler yer alır. JÖH timleri uzman çavuş rütbesi ile ağırlıklı olur ancak astsubay ve erler de görev yapmaktadır. Her birliğin başında ise yüzbaşı rütbesinde bir asker yer almaktadır. Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı olan JÖH’ler seçme ve gönüllü askerlerden oluşmaktadır. Uzman çavuş ağırlıklı olan JÖH’lerde astsubay ve erler de görev alır. Her birliğin başında ise bir yüzbaşı bulunur. Erler C Timi olarak adlandırılan timlerde görev alır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.