17 Temmuz 2017 Pazartesi 10:20
Sözleşmeli Memura Yöneticilik Hakkı

6 Ocak 2017 tarihinde OHAL kapsamında yayınlanan 680 no'lu KYK ile bazı özel kamu kurumlarında çalışan sözleşmeli memura yöneticilik hakkı tanınmıştır. Yayınlanan KYK'nın bir çok kurum ve kuruluş hakkında düzenleme getirilmiştir. Yargı ile İlgili Düzenlemeler, Medya Hizmet Sağlayıcılara İlişkin Hükümler, Is güvenliği ile ilgili Hükümler şeklindeki 3 başlık halinde yayınlanan KYK da en çok dikkat çeken konu sözleşmeli personele yönetici hakki tanınmasıdır. Bazı kurumlarla sınırlandırılan bu konu su şekilde açıklanıyor.KYK nin ikinci bölümünün Medya Hizmet Sağlayıcılarına İlişkin Hükümler başlığı altında Madde 16 kapsamında 2954 no'lu Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumunun Kanununun 50. Maddesinde bazı değişiklik yapılmıştır.
Sözleşmeli Memura Yöneticilik Hakkı Geliyor mu?
Maddenin (g) bendinde şu şekilde değişiklik yapılmıştır: Kurum kadro karşılığı sözleşmeli personel çalıştırabilir. Çalışan personelin özlük hakları ve çalışma esasları Bakanlar Kurulunca belirlenir. Personele verilecek maaşın üst siniri belli koşullara bağlı olarak belirlenmiş ve düzenleme getirilmiştir. Bu üst sinir bu KYK ile sabit hale getirilmiştir.
Maddenin (I) bendindeki değişiklik için ise şu şekildedir: Sözleşmeli personel kapsamında çalıştırılacak personel yerli veya yabancı uyruklu olabilir. Bu personel sayısı 300'ü aşamaz. Yabancı dille yayın yapan kurumlarda ise 450 li geçmemek şartı ile sözleşmeli personel çalıştırılabilir. Bakanlar Kurulu kararı ile yabancı uyruklu çalışanlar hariç diğer sözleşmeli personel yönetici kadrosunda görevlendirilebilir.Yapılan bu değişiklikle Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumunun sözleşmeli personeline yönetici kadrosunda çalışma imkanı tanınmıştır. Yabancı dilde yayın yapan televizyon kanallarında fiilen çalışmak üzere 300+450 personel istihdam edilebilir ve bu çalışanlar sözleşmeli personel yönetici kapsamında görev yapabilirler. Bu yapılan değişiklikle sözleşmeli personelin yönetici olma imkanının önü açılmış bulunuyor. Ama ayrıntıları bilinmeyen bu konunun nasıl uygulanacağı bilinmemektedir.

Son Güncelleme: 19.07.2019 16:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.