Personel Alımı

Malulen Emekliliğin Verildiğin En Fazla Verildiği Hastalıklar

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan malulen emekli olmak isteyen vatandaşların çalışmasını etkileyecek hastalıklarının bulunması gerekiyor. Kamu İlanları olarak bu haberimizde, daha önce SGK’dan malulen emekli olmuş vatandaşlarda bulunan hastalıkları oranlarına göre derledik.

EN FAZLA MALULEN EMEKLİLİĞİN VERİLDİĞİ HASTALIKLAR

Bilindiği üzere emekli olmak isteyen normal bir vatandaşın sağlaması gereken üç koşul bulunuyor. Bu koşullar belirli bir yaşın üzerinde olmak, prim ödemelerinin tam olması ve gün sayısını tamamlamak. Bu şartları sağlayan vatandaşlar normal emekli oluyor. Ancak bazı vatandaşlar yaşadıkları çeşitli hastalıklardan dolayı erken emekli oluyorlar.

Malulen Emeklilik Şartları

Malulen emeklilik adın verilen bu erken emeklilikte, çalışanın çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az %60’ını kaybetmiş olmaları gerekiyor. Malulen emeklilikte iki şart bulunuyor. Yaş şartının bulunmadığı malulen emeklilikte 10 yıllık sigorta süresinin olması ve 1800 gün malullük sigortası primi ödemiş olmak gerekmekte. 

En Fazla Malulen Emeklilik Verilen Hastalıklar

Malulen emeklilik verilen sorunların başında yüzde 21.4 oranla ‘Birden Fazla Hastalığı’ olanlar bulunuyor. İkinci sırada yüzde 16.8’lik oranla Onkoloji bulunuyor. Onkoloji; kanser hastaları gelmekte. Üçüncü sırada ise kalp hastalıkları geliyor. Yüzde 13.7 oranıyla Nöroloji 3. sırada. Dördüncü sırada ise yüzde 12.3 oranıyla Psikiyatri geliyor. Bu hastalıkların yanında kalp hastalıkları, göz solunum sistemi hastalıkları, Genitoüriner hastalıkları geliyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir