Personel Alımı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan Sözleşmeli Öğretmenlik Açıklaması

Son dönemlerde oldukça dile getirilen kamu konularından sözleşmeli öğretmenlik uygulaması konusunda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan açıklamalar geldi. Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının kapsamına değinen Bakan Ziya Selçuk bu konuda yaşanan mağduriyetler için yapılan düzenlenmelerden bahsetti. 

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİKTEN VAZGEÇERSEK YÜZDE 70’İ GERİ DÖNER

Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına dair açıklamalarında, öğretmenliğin aile birliği konusuna değinen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu öğretmenlerin belirli bir ilde zorunlu hizmet sürelerinin 6 yıldan 3 yıla indirilmesine yönelik bir çalışma yaptıklarını, buna yönelik yasal düzenlemenin gerektiğini hatırlattı. Ayrıca öğretmenlerin atamalarının yapıldıkları şehirlerde 6 yıl kalmak istemediklerini ifade eden Ziya Selçuk, şu açıklamalarda bulundu. 

“Öğretmen tedarikindeki en problemli bölgemiz Marmara Bölgesi. Ondan daha problemli bölge yok. Diğerleri öğretmen tedariki bakımından yüzde 90’ın üstünde. Sözleşmeli öğretmenden şu anda vazgeçsek yüzde 70’e yakın geri dönüş oluyor.”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuşmasına ayrıca öğretmenlik meslek kanunu hakkında da açıklamalarda bulundu. Bu konuda bakanlık olarak çalışmalarını tamamladıklarını ifade eden Ziya Selçuk tasarıyı Hazine ve Maliye Bakanlığına gönderdiklerini ve Bakanlığın öngörüleri çerçevesinde bunu kamuoyunun görüşlerine sunacaklarını söyledi. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir