Personel Alımı

Sağlıkçılara Müjde! Bakanlık Tarafından Yeni Sözleşmeli Sağlık Personeli Ataması Ne Zaman Yapılacak?

Sayısı binleri aşkın sağlık personelinin merakla beklediği 2019 Sağlık Personeli atamaları için beklenen müjde bakanlık tarafından verildi. Meclis’de Sağlık Bakanlığı bütçe komisyonu görüşmeleri sonrasında bakanlık, yeni sağlık personellerinin atamasının yolda olduğu açıklandı.

Sağlık Bakanlığı’na yapılacak 29 bin personel alımında, farklı branşlar olmak üzere tam12 bin personelin ataması geçen ay gerçekleştirildi. ÖSYM üzerinden alınan tercihlerin ardından yapılan atama işlemlerinden sonra geriye kalan sağlık personeli atamaları için başvuru tarihinin ilanı bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı bütçe komisyonu görüşmeleri sonrasında Sağlık Bakanlığı yeni sağlık personeli alımının yapacağı duyuruldu. Sağlık Bakanlığı personel alımı yapacağına ilişkin müjde CHP’den geldi. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada,

“Komisyonda, Sağlık Bakanı ısrarlı sorularımız üzerine önümüzdeki günlerde yeni sağlık personeli atamalarının yapılacağını söyledi. Verilen her bir sözün takipçisi olacağız.” şeklinde konuştu.

SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONEL ALIM ŞARTLARI NELER?

Yerleştirme işlemlerinde;  ortaöğretim mezunları için KPSSP94,  önlisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacaktır. Adaylar sınava girdikleri öğrenim düzeyindeki pozisyonlardan tercih yapmak zorundadır. Sınava girilen öğrenim düzeyinden mezun olamama ya da sınava girdikten sonra daha üst öğrenim düzeyinde diploma almış olmak gibi nedenlerle sınava girilen öğrenim düzeyinde değişiklik yapılması mümkün değildir.

– Adaylar tercihlerini,  internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri belirtilen tarihlerde sona erecektir. Bu süre uzatılmayacaktır.

– Adayların kılavuzda sözleşmeli pozisyonları tercih edebilmeleri için,  Kamu Personel Seçme Sınavlarından (KPSS Lisans, KPSS Ortaöğretim ve KPSS Ön Lisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekir.

– Tercihlerinizi yaparken, sözleşmeli pozisyonlar için “Aranan Nitelikleri” gösteren sütunlardaki koşulları dikkatle incelemeniz ve size uyup uymadığını belirlemeniz son derece önemlidir. Tercihler belirlenmeden önce sistemde kayıtlı mezun olunan alan/program bilgisi mezun olunan alan/program tablolarından kontrol edilmelidir.

TAM 12 BİN PERSONEL ATAMASI YAPILDI

KPSS 2019/4 puanı ile tercih işlemlerini gerçekleştiren adaylardan 7 bin 165’i lisans, 2 bin 592’si ön lisans, 2 bin 243’ü de ortaöğretim mezunları arasından alındı. 6 bin 835’i hemşire, bini ebe ve 3 bini sağlık teknisyeni/sağlık teknikeri olmak üzere psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, odyolog, çocuk gelişimcisi, diyetisyen, fizyoterapist, iş ve uğraşı terapisti, dil ve konuşma terapisti, perfüzyonist ve sağlık fizikçisi gibi unvanlarda atama yapıldı. Yerleştirmesi yapılan sözleşmeli sağlık personelinin 10 binini yataklı tedavi kurumlarında, binini temel sağlık hizmetlerinde, binini de acil sağlık hizmetlerinde görevlendirecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir