Personel Alımı

Sağlıkta 17.689 Atama! Detaylar Açıklandı! Atamalar İçin Geri Sayım Başladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM’de parlamento muhabirleriyle bir araya gelerek soruları yanıtladı. Bakan Koca, eski Başbakan Yıldırım Akbulut’un sağlık durumuna ilişkin “Aritmi tablosu oldu, ziyaret ettim ve genel durumu iyi, sorunu yok. Bir hafta takip edilip, taburcu edileceğini düşünüyorum” dedi.

‘ŞEHİR HASTANELERİNİ BÜTÇEDEN YAPABİLİRİZ’

Bakan Koca, şehir hastaneleriyle birlikte, hastane binalarının ortalama yaşının 49’dan 13’e düştüğünü söyleyerek, “Tecrübeye sahip olduk, şehir hastanelerini bütçeden kendi kaynaklarımızla yapabiliriz. Kamu-özel işbirliği ile yapmak zorunda olmadığımızı düşünüp, bu tecrübeyle kendi imkanlarımızla yapmayı planladık. Yarın kamu-özel işbirliği ortaklığıyla yapmayacağımız anlamına gelmez; ancak artık edindiğimiz tecrübe ile kendimiz daha rahat yapabiliriz diye düşünüyoruz. Artık edindiğimiz tecrübe ile sadece kamu olarak yapabileceğimizi düşünüyoruz.”

‘ŞEHİR HASTANLERİNDE MEMNUNİYET YÜZDE 90’IN ÜZERİNDE’

Bakan Koca, şehir hastaneleriyle ilgili memnuniyet anketi yaptıklarını bildirerek “Özellikle şehir hastanelerindeki memnuniyetin yüksek olduğunu görüyoruz. Eskişehir yüzde 99,  Adana 98, Mersin yüzde 96, Isparta yüzde 95 gibi yani yüzde 90’nın üzerinde hastane memnuniyetinden bahsediliyor. Çalışan memnuniyeti de 80’lerde. Bu ortalamamızın çok üzerinde olan bir oran. Şehir hastanelerinde bir takım sorunlar yaşamıyor muyuz, yaşıyoruz. Ulaşım sorunu daha çok karşımıza çıkıyor. Her geçen gün bunu çözmek için gayret içindeyiz” dedi.

‘TIBBİ HİZMETLERİN HİZMET ALIMIYLA YAPILMASINDAN YANA DEĞİLİM’

Bakan Koca, kemoterapi ve fizik tedavi hizmetlerini bakanlığın yapacağını kaydederek “Bazı hizmetleri almayabiliriz. Kemoterapi, fizik tedavi hizmetlerini sözleşmede olmasına rağmen yeni dönemde açılan ve açılmış olanlarla mutabakat yaparak artık kendimiz vermeyi planladık. Tıbbi hizmetlerin hizmet alımıyla yapılmasından yana değilim, kendimiz yapmalıyız. Kamu gibi hizmetleri çok rahat verebiliriz işletme mantığının devreye girmesi doğru değil” diye konuştu.

SAĞLIK ATAMALARI DETAYLARI…SAĞLIK ATAMALARINDA GERİ SAYIM BAŞLADI

Sağlık Profosyonelleri Platformu Kurucusu Aras Ali Altıntaş  yapılacak 4/B sözleşmeli sağlık personeli alımına ilişkin kadro dağılımını daha önce açıklamıştı.

Buna göre;

BİYOLOG: 16

ÇOCUK GELİŞİMİ : 30

DİL VE KONUŞMA TERAPİSTİ: 20

DİYETİSYEN :131

EBE: 2182

FİZYOTERAPİST: 200

HEMŞİRE: 7525

İŞ VE UĞRAŞI TERAPİSTİ: 20

ODYOLOG : 22

PERFÜZYONİST: 40

PSİKOLOG: 300

SAĞLIK FİZİKÇİSİ: 6

SAĞLIK TEKNİKERİ: 6345

SAĞLIK TEKNİSYENİ: 606

SOSYAL ÇALIŞMACI: 246

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir