Gündem

Kanal İstanbul projesinde flaş gelişme! Planlar iptal edildi

Türkiye'nin gündemine oturan Kanal İstanbul projesinde flaş gelişme yaşandı.

Kanal İstanbul projesinde flaş gelişme olduğu bildirildi. Kanal İstanbul projesi içerisinde planlama alanının kuzeyinde Kanal İstanbul ile İstanbul Havalimanı arasında lojistik desteğin de sağlanabileceği bölge, “teknoloji geliştirme bölgesi” olarak planlanan alan hakkında yeni karar verildi.

KANAL İSTANBUL İLE İLGİLİ FLAŞ GELİŞME

Kanal İstanbul projesinin plandaki “Bu bölge Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak kurumlara önerilebilecek alandır. Söz konusu bölge, Teknoloji Geliştirme Bölgesi statüsü kazanana kadar bu alanlarda bilişim ve ileri teknolojilerin geliştirildiği ve kullanıldığı tesisler, teknoparklar, üniversiteler, ileri teknoloji enstitüleri, AR-GE birimleri vb. yer alabilecektir. Karma kullanımlar, spor, rekreasyon ve diğer sosyal donatı alanları yer alabilir” hükmü iptal edildi.

Öte yandan plandan, “İstanbul’un bilgi üreten bir yapıya yöneltilmesi hedefi doğrultusunda üniversite-özel sektör işbirliğini arttırmak için önerilen teknoloji geliştirme bölgeleri kapsamında da ilgili sektörlere yönelik enstitü niteliğinde yüksek eğitim kurumları da yer alabilecektir” notu da çıkarıldı.

ÇEVRE VE ŞEHİRÇİLİK BAKANLIĞI RAPORUNDA YER ALDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kanal İstanbul projesinin ÇED raporuna yönelik itiraz süreci devam ederken jet hızıyla kanalın çevresine kurulacak “Yenişehir” için 23 Aralık 2019’da “Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı” değişikliğini onaylayarak askıya çıkarmıştı. Yapılan itirazlar üzerine 22 Haziran 2020’de plan revize edilmişti. Haziran ayında yapılan değişiklik ile yaklaşık 37 bin hektarlık alanı kapsayan Yenişehir’in tüm imar uygulamaları için resmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkili kılınmıştı. Kanal İstanbul ile ilişkilendirilerek geliştirilecek projeler için “özel proje alanı” düzenlemesi yapılmıştı.

PLANLAR İPTAL EDİLDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kanal İstanbul’un çevresine kurulacak “Yenişehir” için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2009 yılında onaylanan İstanbul’un anayasası 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı’nı delerek hazırladığı “Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı” plan değişikliğini, ikinci kez revize etti. Son olarak 22 Haziran 2020 tarihinde onaylanıp itirazlar için askıya çıkarılan Yenişehir’e ilişkin ” Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı” tekrar değiştirildi ve 22 Mart 2021 günü askıya çıkarıldı. Ve yapılan değişiklik ile plandaki “teknoloji geliştirme alanı” ile “fuar ve kongre alanı”na ilişkin düzenlemeler iptal edildi.

TAYAKADIN SINIRLARI İÇİNDEYDİ

Bakanlığı etaplar halinde askıya çıkarmaya başladığı alt ölçekli planlarda teknoloji ve fuar alanı için İstanbul Havalimanının yanında Tayakadın civarında yer ayrılmıştı. Yaklaşık 2.2 milyon metrekare alana teknoloji üssü kurulması hedefleniyordu. Fuar ve kongre turizmine hizmet verecek 1.4 milyon metrekarelik alan da havalimanı ve teknoloji geliştirme bölgesi ile ilişkili olacaktı.

 

İlgili Makaleler