Kamu Haberleri

Kanun Teklifi Kabul Edildi ! Bekçilere İki Yeni Yetki Verildi

Türkiye Büyük Millet Meclisine gelen kanun teklifi kabul edildi. Bu kanun teklifi kabul edildi ve Çarşı ve Mahalle Bekçilerine iki yetki verildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kuruluna Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi geldi ve kabul edildi. Bu teklife göre çarşı ve mahalle bekçilerine zor ve silah kullanma yetkisi verildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kanun teklifinin 2 maddesi daha kabul edildi. Bu bağlamda birinci bölümde yer alan 9 madde kabul edilmiş oldu.

BEKÇİLERİN YETKİLERİ

Bu kanun teklifinin kabul edilen maddelerine göre çarşı ve mahalle bekçileri suç işlenirken veya işlendikten sonra, henüz izleri meydandayken şüphelileri yakalamak, yakaladıkları şüphelilerin kendilerine veya başkalarına zarar vermelerini engelleyici tedbirleri alabilecek. Bununla birlikte bekçiler suç delillerinin kaybolmaması veya bozulmaması için gerekli muhafaza tedbirlerini almak, varsa olayın tanıklarının kimlik ve adres bilgilerini tespit ederek genel kolluk birimlerine bildirmekle görevli ve yetkili olacak.

İKİ YENİ YETKİ

Kanun teklifinde kabul edilerek bekçilere verilen iki yeni yetki ise şöyle:

– Bekçiler, haklarında tutuklama veya yakalama kararı çıkarılmış kişileri gördükleri takdirde yakalayacak ve bağlı bulunduğu genel kolluk kuvvetlerine teslim edecek.

– Çarşı ve mahalle bekçileri, zor kullanma ve silah kullanma yetkisine sahip olacak.

İlgili Makaleler