EkonomiGündem

Kara Liste Dikkate Alınmayacak ! Sicil Affı Geliyor

Karşılıksız çek cezasından kaynaklı olan para ve hapis cezalarının üç yıl erteleneceği ifade edildi. Ayrıca çek sahibinin tutarın en az yüzde 10'unu hemen kalanını ise üç yıl içinde ödeyeceği sicil affının getirileceği belirtildi. Bunun yanı sıra yeni kredilerde kara listenin dikkate alınmayacağı ifade edildi.

Hükümet, koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında alınan kararları birer birer hayata geçirmeye başladı. Bunun yanı sıra yeni düzenlemeler de hayata geçecek.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun aktardıklarına göre hazırlanan taslak kapsamında karşılıksız çek cezasından kaynaklanan adli para ve hapis cezaları, üç yıl süre ile ertelenecek. Karşılıksız olan çekin sahibi ceza ertelemesinden yararlanabilmek için tutarın en az yüzde 10’unu hemen ödeyeceğini taahhüt edecek. Kalan tutarı da üç yıl içinde ödeyecek. Üç yıl sonunda borcunun tamamını öderse, karşılıksız çek nedeniyle ortaya çıkan cezalar tüm sonuçları ile birlikte ortadan kalkacak.

SİCİL AFFI BEKLENİYOR

Karşılıksız çek verdiği için bankaların veto ettiği ve bu gerekçeyle kredi kullanamayanlara yönelik getirilecek sicil affıyla da; yeni finansman sağlanırken artık ‘kara liste’nin dikkate alınmaması bekleniyor.

AK Parti kurmayları tarafından bir açıklama yapılarak “Mevcut düzenlemede kara listede olanlara kredi verilmesinde bankacılar sorumlu tutuluyor. Biz yeni yasa ile kara listenin dikkate alınmayacağını söyleyeceğiz. Ama sonuçta yine bankalar kendileri karar verecek” denildi.

MHP de geçtiğimiz günlerde, ekonomik durgunluk nedeniyle zora düşüp kredi borçlarını ödeyemeyen esnaf, sanayici ve çiftçilere yönelik yeni bir sicil affı getirilmesini talep etmişti.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir