Sağlık

Karabiberin Bilime Dayalı 11 Faydası!

Karabiberin faydaları nelerdir? İşte, Karabiberin Bilime Dayalı 11 Faydası!

Karabiber, dünya çapında en çok kullanılan baharatlardan biridir. Asma Piper nigrumundan kurutulmuş meyveler olan karabiberlerin öğütülmesiyle yapılır. Pek çok yemeğe yakışan keskin ve hafif baharatlı bir tada sahiptir. Ancak karabiber bir mutfak elyafından daha fazlasıdır. “Baharatların kralı” olarak kabul edilmiş ve güçlü, faydalı bitki bileşiklerinin yüksek konsantrasyonu nedeniyle binlerce yıldır antik Ayurveda tıbbında kullanılmaktadır. Peki, Karabiberin Bilime Dayalı 11 Faydası nelerdir? Karabiberin en çok faydalarını öncelikli olarak özetleyelim ve ardından 11 maddede detaylarını anlatalım…

KARABİBERİN BAŞLICA FAYDALARI

1 – Karabiber, hücrelerinize serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı olabilecek, piperin adı verilen güçlü bir antioksidan bakımından zengindir.

2 – Karabiber, hayvanlarda iltihabı azalttığı gösterilen aktif bir bileşik içerir. Yine de, insanlarda aynı etkilere sahip olup olmadığı belli değil.

3 – Karabiber özütü, hayvan çalışmalarında dejeneratif beyin hastalıklarının semptomlarını iyileştirmiştir,

4 – Karabiber özü kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir,

5 – Karabiber, kemirgen çalışmalarında kolesterol düşürücü etkiler göstermiştir ve potansiyel kolesterol düşürücü takviyelerin emilimini artırdığına inanılmaktadır.

6 – Karabiber, kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlatan ve test tüpü çalışmalarında kanser hücresi ölümüne neden olan aktif bir bileşik içerir. Bununla birlikte, bu etkiler insanlarda incelenmemiştir.

7 – Karabiber, temel besin maddelerinin ve faydalı bitki bileşiklerinin emilimini artırır. Ön araştırmalara göre, bağırsak sağlığını geliştirebilir, ağrıyı hafifletebilir ve iştahı azaltabilir.

8 – Karabiberin ince bir ısısı ve cesur bir tadı vardır, bu da onu hemen hemen her yemeğe lezzetli bir katkı yapar.

1. ANTİOKSİDAN BAKIMINDAN ZENGİNDİR

Serbest radikaller, hücrelerinize zarar verebilecek kararsız moleküllerdir. Bazı serbest radikaller doğal olarak oluşur – örneğin egzersiz yaptığınızda ve yiyecekleri sindirdiğinizde.

Bununla birlikte, kirlilik, sigara dumanı ve güneş ışınları gibi şeylere maruz kalma ile aşırı serbest radikaller oluşabilir

Aşırı serbest radikal hasarı, büyük sağlık sorunlarına yol açabilir. Örneğin, iltihaplanma, erken yaşlanma, kalp hastalığı ve bazı kanserlerle ilişkilendirilmiştir.

Karabiber, piperin adı verilen bir bitki bileşiği açısından zengindir ve test tüpü çalışmalarında güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğu bulunmuştur .

Araştırmalar, antioksidan bakımından zengin bir diyetin, serbest radikallerin zararlı etkilerini önlemeye veya geciktirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Test tüpü ve kemirgen çalışmaları, öğütülmüş karabiber ve piperin takviyelerinin serbest radikal hasarını azaltabileceğini gözlemlemiştir.

Örneğin, yüksek yağlı bir diyet artı karabiber veya konsantre karabiber özütü ile beslenen sıçanlar, tek başına yüksek yağlı diyetle beslenen farelere kıyasla 10 hafta sonra hücrelerinde önemli ölçüde daha az serbest radikal hasarı belirtisine sahipti.

2. ANTİİNFLAMATUAR ÖZELLİKLERE SAHİPTİR

Kronik inflamasyon, artrit, kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi birçok durumda altta yatan bir faktör olabilir.

Birçok laboratuvar çalışması, karabiberdeki ana aktif bileşik olan piperinin iltihaplanma ile etkili bir şekilde savaşabileceğini göstermektedir.

Örneğin, artritli sıçanlarda yapılan çalışmalarda, piperinle tedavi daha az eklem şişmesi ve daha az iltihap belirteci ile sonuçlandı.

Fare çalışmalarında, piperin astım ve mevsimsel alerjilerin neden olduğu hava yollarında iltihabı bastırdı.

Bununla birlikte, karabiber ve piperinin antienflamatuvar etkileri henüz insanlarda kapsamlı bir şekilde çalışılmamıştır.

3. BEYNİNİZE FAYDA SAĞLAYABİLİR

Hayvan çalışmalarında Piperinin beyin fonksiyonunu iyileştirdiği gösterilmiştir .

Özellikle, Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi dejeneratif beyin rahatsızlıkları ile ilgili semptomlar için potansiyel faydalar göstermiştir.

Örneğin, Alzheimer hastalığı olan sıçanlarda yapılan bir araştırma, piperinin hafızayı iyileştirdiğini, çünkü piperin dağıtımı, sıçanların, bileşik verilmeyen sıçanlara göre tekrar tekrar labirenti daha verimli çalıştırmasını sağladığını buldu.

Başka bir kemirgen çalışmasında, piperin özütü, beyinde Alzheimer hastalığına bağlı yoğun zararlı protein parçalarının kümeleri olan amiloid plaklarının oluşumunu azalttığı görülmüştür.

Yine de, bu etkilerin hayvan çalışmaları dışında da görülüp görülmediğini doğrulamak için insanlarda yapılan çalışmalara ihtiyaç vardır.

4. KAN ŞEKERİ KONTROLÜNÜ İYİLEŞTİREBİLİR

Araştırmalar, piperinin kan şekeri metabolizmasını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bir çalışmada, karabiber özütü ile beslenen sıçanlar, kontrol grubundaki sıçanlara kıyasla glikoz tükettikten sonra kan şekeri seviyelerinde daha küçük bir artış gösterdi.

Ek olarak, 8 hafta boyunca piperin ve diğer bileşikleri içeren bir takviye alan 86 fazla kilolu insan, insülin duyarlılığında önemli gelişmeler yaşadı – insülin hormonunun glikozu kan dolaşımından ne kadar iyi çıkardığının bir ölçüsü.

Bununla birlikte, bu çalışmada birçok aktif bitki bileşiğinin bir kombinasyonu kullanıldığından, aynı etkilerin tek başına karabiberle ortaya çıkıp çıkmayacağı belirsizdir.

5. KOLESTEROL SEVİYELERİNİ DÜŞÜREBİLİR

Yüksek kan kolesterolü, dünya çapında önde gelen ölüm nedeni olan kalp hastalığı riskinin artmasıyla ilişkilidir.

Karabiber özü, kolesterol seviyelerini düşürme potansiyeli nedeniyle hayvanlarda incelenmiştir.

42 günlük bir çalışmada, yüksek yağlı bir diyet ve karabiber özü ile beslenen sıçanlar, LDL (kötü) kolesterol dahil olmak üzere kan kolesterol seviyelerini düşürdü. Aynı etkiler kontrol grubunda görülmedi.

Ek olarak, karabiber ve piperinin, zerdeçal ve kırmızı maya pirinci.

Örneğin, araştırmalar karabiberin zerdeçalın aktif bileşeni olan kurkumin’in emilimini % 2.000’e kadar artırabileceğini göstermiştir.

Yine de, karabiberin kendisinin insanlarda önemli kolesterol düşürücü etkilere sahip olup olmadığını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

6. KANSERLE MÜCADELE ÖZELLİKLERİ OLABİLİR

Araştırmacılar, karabiber, piperin içindeki aktif bileşiğin kanserle mücadele özelliklerine sahip olabileceğini varsayıyorlar.

Hiçbir insan denemesi yapılmamış olmasına rağmen, test tüpü çalışmaları, piperinin meme, prostat ve kolon kanseri hücrelerinin çoğalmasını yavaşlattığını ve kanser hücresi ölümünü tetiklediğini buldu.

Başka bir test tüpü çalışması, baharatlardan elde edilen 55 bileşiği taradı ve en agresif kanser türü olan üçlü negatif meme kanseri için geleneksel tedavinin etkinliğini arttırmada en etkili karabiberden piperinin olduğunu gözlemledi.

Dahası, piperin, kanser hücrelerinde çoklu ilaç direncini tersine çevirmek için laboratuar çalışmalarında umut verici etkiler göstermiştir – kemoterapi tedavisinin etkinliğine müdahale eden bir sorun.

Bu sonuçlar umut verici olsa da, karabiber ve piperinin kanserle savaşma potansiyeli olan özelliklerini anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

7-10. DİĞER FAYDALAR

Karabiber, ön araştırmalara göre sağlığa başka birçok şekilde fayda sağlayabilir:

Besinlerin emilimini artırır. Karabiber yeşil çay ve bulunanlara gibi bazı yararlı bitki bileşikleri, örneğin, kalsiyum ve selenyum gibi temel besin emilimini artırabilir zerdeçal.

Bağırsak sağlığını geliştirebilir. Bağırsak bakterilerinizin yapısı, bağışıklık fonksiyonu, ruh hali, kronik hastalıklar ve daha fazlasıyla ilişkilendirilmiştir. Ön araştırma, karabiberin bağırsağınızdaki iyi bakterileri artırabileceğini göstermektedir.

Ağrıyı hafifletebilir. Henüz insanlarda araştırılmamış olsa da, kemirgenlerde yapılan araştırmalar, karabiberdeki piperinin doğal bir ağrı kesici olabileceğini göstermektedir.

İştahı azaltabilir. Küçük bir çalışmada 16 yetişkin, aromalı suya kıyasla karabiber bazlı bir içecek içtikten sonra iştahın azaldığını bildirdi. Ancak, diğer çalışmalar aynı etkileri göstermedi.

11. ÇOK YÖNLÜ BİR BAHARAT ÇEŞİDİ

Karabiber, dünya çapında evlerde bir mutfak elyafı haline geldi.

Hafif ısısı ve cesur tadı ile çok yönlüdür ve neredeyse her türlü tuzlu yemeği zenginleştirebilir.

Bir tutam karabiber, pişmiş sebzeler, makarna yemekleri, et, balık , kümes hayvanları ve daha pek çok şey için lezzetli bir baharat olabilir .

Aynı zamanda zerdeçal, kakule , kimyon, sarımsak ve limon kabuğu gibi diğer sağlıklı baharatlarla da iyi bir uyum sağlar .

Ekstra bir vuruş ve biraz gevreklik için tofu, balık, tavuk ve diğer proteinleri iri öğütülmüş karabiber ve ek baharatlarla kaplamayı deneyin. KAYNAK: kamuilanlari.com

İlgili Makaleler