Kamu HaberleriPolitika

Karaman’da yıllardır bitirilemeyen projeler!

CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver Karaman’da yıllardır bitirilemeyen projeleri sıraladı. Ünver yaptığı açıklamalarda şunları söyledi;

Karaman’da bitirilemeyen bazı projelerden bahsetmek isterim.

KARAMAN-KONYA HIZLI TREN HATTI

Karaman-Konya Hızlı Tren Hattı 2014 yılında başlandı, 2015 yılı sonunda bitirileceği söyleniyordu. O zamandan beri hep “Gelecek yıl.” denildi, 2020 yılının sonuna geldik ama o “gelecek yıl”, hiç gelmedi.

KARAMAN ÇEVRE YOLU

21 kilometrelik Karaman Çevre Yolu: 2014 yılında başladı, 2021’e giriyoruz, daha, 2016’da hizmete alınacağı söylenen birinci etabı hizmete alınamadı. Ulaştırma Bakanlığı, 2019 yılında hazırladığı yatırım dosyasında projenin 2021’de biteceğini açıklamıştı, bitmesi imkânsız.

KARAMAN-ERMENEK YOLU

Karaman-Ermenek Yolu, Karaman’ın Ermenek, Sarıveliler, Başyayla ilçeleriyle doğrudan standart bir kara yolu bağlantısı yok. Bu ilçelerimize, Konya veya Mersin il sınırları içinden yaklaşık 100 kilometrelik bir seyahat yaparak ulaşabiliyoruz. Bu, il olduğumuzdan beri ve son on sekiz yılında Ak Parti’nin iktidar olduğu otuz bir yıllık bir ayıp. Sanki yenilir bir şeymiş gibi her bahiste “Yol yaptık.” diye övünen AK PARTİ 107 kilometrelik bu yolu on sekiz yılda tamamlayamadı. Bu yol, Ulaştırma Bakanlığının 2023 yılı bölünmüş yol hedefinde de yok. Bakanlığa sordum, yazılı soru önergeme verdikleri cevapta bitirileceği tarih, yine yok.

SERTAVUL TÜNELLERİ

Sertavul tünelleri, 2017’de başladı, 2021’de bitirilecekti. Bittiğinde Karaman’dan kırk beş dakikada denize ulaşılabileceği söylense de bugün itibarıyla bunun, oldukça uzun bir süre daha gerçekleşmeyeceği kesin. Tam bir hayal ticareti.

KARAMAN LOJİSTİK MERKEZİ

Karaman Lojistik Merkezi, 2016’da ortaya atıldığında, sanki hemen yarın hizmete alınacak ve tüm dertlere çare olacak gibi anlatılıyordu. Ulaştırma Bakanlığının bütçe sunumuna göre, henüz etüt ve planlama aşamasında.

KARAMAN HAVALİMANI

Karaman Havalimanı, Proje, unutuldu gitti, ne başlanacağı ne bitirileceği tarih belli. 2017’de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karaman’a 2 milyon yolcu kapasiteli havaalanı yapılacağı müjdesi verdiğinde, AK PARTİ’li siyasetçilerin çakasından geçilmiyordu, şimdi, kimsede ses hatta tık yok.

ÇAMLICA VİYADÜĞÜ

Çamlıca Viyadüğü, 2016’da temeli atıldı, 2018 sonunda tamamlanacak ve Türkiye’nin en yüksek köprüsü olacaktı. Şimdi, yerinde sadece temel diye dökülen bir kürek beton var. Şehir stadyumu, 2017 yılında başlandı, altı yüz elli takvim gününde tamamlanacaktı, 2021’e girmek üzerindeyiz stadyum hâlen bitirilemedi. Kaç takvim günü olmuş? Siz hesaplayın. Kapalı spor salonu, 24 Aralık 2015’te ihalesi yapıldı, 2017 yılı içerisinde hizmete açılması hedefleniyordu hâlen hizmete alınamadı. Kendilerini milletin parasıyla yapılan bu projelerin sahibi olarak görenler, zamanında bitirilme şansı kalmayan bu projelere sahip çıkmalı artık. Bir an evvel bitirilip hizmete sunulmasını sağlamalarını en azından bu şekilde zevalini kurtarmayı denemelerini öneriyorum. Ya da bildikleri yolda devam etsinler. İlk seçimde biz gelince hepsini tamamlar, üzerine de yenilerini ekleriz.

İlgili Makaleler